Koçluk

Tango ve Liderlik

Tango ve Liderlik

TANGO & COACHING ATÖLYE ÇALIŞMASI*

Anda dans etmek – Koçluk sürecinde anda kalabilmek ve esnek olabilmek

*ICF tarafından CCE onaylıdır.

Eğitmenler: John Leary-Joyce & Erdem Ercan

Atölye çalışmasının kapsayacağı konular:

 1. Koçluk ilişkisinin zorunlu nitelikleri
 2. Danışanla beraber “anda” kalabilmenin gücü
 3. Koçun “lider” ve “takipçi” olabilme esnekliği
 4. “Bilmeyerek” devam edebilme güveni

Teori, metodoloji ve uygulamalar:

 • Tim Gallwey tarafından geliştirilen “Inner Game” konsepti
 • Gestalt Koçluk yaklaşımı
 • Arjantin Tangosunun yapısı ve teknikleri
 • Pilates ve Yoga’daki gibi vücut farkındalığı
 • Duygusal Zeka
 • Farkındalık ve Gözünde canlandırma

Tango ile Koçluğun Bağlantısı...

Gerek Tango ve gerekse Koçluk sırasında

 • Lider takipçinin adım atmasını sağlayacak bir zemin/ortam yaratır
 • Oluşturulan yapı doğaçlama ve yeniliğe yönelik bir bütünlük sağlar.
 • Yaratılacak ne varsa çevre şekillendirir.
 • Beden dili aracılığı ile bir diyalog kurulur.
 • Dansdaki akıcılığın kalitesi karşılıklı bağlantı ve empatiye bağlıdır.

Tango özünde sade bir dans yapısına sahiptir. Bir kişi öne yürürken diğeri geri yürür. Benzer şekilde, koçlukda da aslında iki kişi arasında sade bir görüşme yapılırken biri diğerine öncülük etmektedir.  Ancak bu yalın yapıda bile araçlar ve teknikler zenginliği mevcuttur. Bu zenginlik, çok güzel bir bileşim ve incelikli bir yaklaşım geliştirerek hayret veren sonuçlar üretmektedir.

Bu nedenle Tango, koçluk ilişkisinin doğasını ve koçun lider ya da takipçi olduğu tartışmalı alanı keşfetmek için bir araç olarak kullanılacaktır.

“ Tango, muazzam duygularla ve dansçılar arasında akan enerji hissi ile sadece dans edilmelidir. Bu enerji müzik aktıkça veya durdukça büyür ya da azalır. Bu özel bir konuşmadır. Sessizce paylaşılan bir şey, alenen sergilenen değil. Bruno E.Romero- Origins of Argentina Tango”

Atölye çalışmasında yukarıda söz edilen teori ve metodolojilerle Tango arasındaki pratik ve felsefi bağlantı ana hatları ile vurgulanacaktır. Sonrasında uygulamalı egezersizler ile katılımcılara lider ya da takipçi olmanın özüne dair deneyimler yaşatılacaktır. Böylece koçluk ya da liderlik stillerinde Tango’nun nasıl uygulanabileceği değerlendirilecektir. Karşılıklı gözlem yapabilmek için pek çok fırsat yanı sıra koçluk ve katılımcılar ile içerik tartışmaları da bu çalışmada yer alacaktır.

Bu çalışma kişisel düzeyde ve koçluk tarzının uygulamalarındaki kavrayışlara yönelik planlanmıştır.  

Liderin ve takipçinin cinsiyetleri konusunda herhangi bir önyargı olmayacaktır. Katılımcıların tümünün her iki rolde ve aynı/karşı cinsler ile çalışması beklenmektedir. Tüm bunların yanı sıra Tango dansını öğrendikçe gelen bir eğlence de elbette olacaktır.

Uluslararası Koçluk Federasyonu tarafından tanımlanan yeterlilikler ele alınacaklar:

 • Koçluk anlaşmasının sağlanması
 • Güven ve yakınlık inşa edilmesi
 • Koçluk sırasında anda kalma
 • Farkındalık yaratmak
 • Direkt İletişim   

Öğrenme Hedefleri:

 • Lider ve takip eden olarak bireysel duyguların, zihniyetin ve alışkanlıkların anlaşılarak bunun kişisel koçluk tarzı ile bağlantısını keşfetmek
 • Güç ve nezaket yanında otorite ve hassalığı da dengeli şekilde barındıran yönetmenin/istikamet vermenin (müdahaleler de dahil olmak üzere) önemi
 • Form tutma ile yapı ve kapsam arasında nasıl denge sağlanacağını anlarken yaratıcılık, yenilik ve ortaya çıkan sonuçlara da imkan vermek
 • Anda olmanın gücü ve etkisi
 • “Bilmeyerek” özgüvenli kalmak ve daha çok seçeneğe açık olmak

Eğitmen Biyografileri

John Leary-Joyce çok deneyimli bir koç, eğitmen, supervizör, konuşmacı ve EMCC (European Mentoring and Coaching Council) İngiltere’nin eski başkanıdır. Bireysel ve takım koçlukları konusunda Master düzeyine kadar uluslararası eğitim imkanı sağlayan AoEC (Academy of Executive Coaching) ‘in kurucusu ve başkanıdır.

30 yıllık Gestalt uygulayıcısı olan John, Tango’nun anda kalma ve fiziksel temas vurgusunu Koçluk ile birleştirmenin “bir rüyanın gerçekleşmesi” olarak tanımlamaktadır.

Vücut çalışması ve farkındalığı, danışanları ile çalışmalarında ve kendisinin sağlık ve refahında anahtar noktalardan birini oluşturmaktadır.

Tango’yu başta Londra olmak üzere Avrupa ve Arjantin’deki pek çok öğretmen ile çalışan John, Avrupa şehirlerinin çoğunda da dans etmiştir. Tango ile koçluğu ilişkilendirmek konusunda öncü olarak Londra, İstanbul, Budapeşte, Prag, Dublin, Paris, San Paulo, Nairobi, Florida gibi şehirlerde atölye çalışmaları ve konferanslar düzenlemiştir.

Erdem Ercan

 Hayatın Ritmi’nin kurucusudur. Koçluk, eğitimler, danışmanlık ve konuşmalarında Duygusal Zeka, Takım Koçluğu (AoEC), Beden Dili ve Mikro İfadeler uzmanlıklarını etkili araçlar olarak kullanmaktadır.

ODTÜ İşletme Fakültesi mezunu olan Erdem, Teba, Anadolu Efes İçecek grubu ve Gilan Mücevherat bünyelerinde yöneticilik yapmıştır. Dymra adında turizm sektörü ve küçük alışveriş noktalarına hizmet veren bir catering şirketi kurmuştur. Yaratıcılık ve girişimcilik özelliklerini yenilikçi çözümler bulmak için kullanarak bu şirketi Pazar lideri haline getirmiştir.

2014 yılından bu yana koçluk yapan Erdem, ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) akreditasyonunu da PCC seviyesinde tamamlamıştır.  Orta ve Üst düzey yöneticilere, takımlara ve şirket sahiplerine koçluk yapmaktadır. Koç, danışman ve eğitmen olarak AO Smith, Biresto, Linkas Steel, B&B tekstil ile çalışmaktadır. Yerel ve uluslararası şirketler için eğitimler düzenlemektedir.

18 yıldır Tango yapan Erdem, bu tutkusu nedeniyle Arjantinde bir süre yaşamıştır. Akreditasyonu olan bir eğitmen olup kendi okulunda, “Tango Rocio”, 6 yıldır Tango dersleri vermektedir. Kendi uzmanlık alanları ile Tango’yu birleştirerek Tango öğretmek için özel bir teknik geliştirmiştir. Düzenlediği eğitimlerde ve sunumlarda “kişisel dönüşüm” aracı olarak Tango’yu kullanmaktadır. İstanbul, Budapeşte, Londra ve Kıbrıs’da Tango ve kişisel gelişim alanında atölye çalışmaları düzenlemiştir.

Kurucusu olduğu Hayatın Ritmi, Six Seconds Duygusal Zeka organizasyonunun Türkiye partneridir. Bireysel ve kurumsal olarak Duygusal Zeka yetkinlikleri alanında uygulamalar yürüten şirket, Six Seconds metodoloji, araç ve değerlendirme yöntemlerini kullanmaktadır.

Danışanları Erdem’in “dans eder” gibi koçluk yaptığını ifade ediyorlar.

 

Önerilen Ziyaretler