Duygusal Zeka

İş Yaşamında Duygusal Zeka Eğitimi

İş Yaşamında Duygusal Zeka Eğitimi

Bir yönetici iseniz ve ekibinizin performansını iyileştirmek için Duygusal Zeka Eğitimi ile ilgileniyorsanız, nereden başlarsınız? Onlarca lider ile yapılan görüşmelere dayanarak söylüyoruz ki, Duygusal Zeka Eğitimi vermeden önce araştırmamızı dikkatle incelemeniz size katkı sağlayacaktır. Duygusal Zeka büyük bir alandır ve birçok yaklaşımı bulunmaktadır. Bu yazımız Duygusal Zeka yaklaşımları arasında kaybolmamanız ve etkili bir uygulama planlayabilmeniz için bir anahtar niteliğinde olacaktır.

Bugünün iş hayatı bağlamında “yapılması gerekenler” %100 açık değilse, nedeni ve sonra nasıl yapılacağı...

Günümüzde şirketlerde Duygusal Zeka Eğitimi neden anahtardır?

İş yeri Sorunları konulu anket çalışmamızda en önemli iki konu:
(1) İyi ve başarılı insanları elde tutmak
(2) Liderlik kabiliyetini geliştirmek için insanların yeteneklerinden çoğunu kullanmaları olduğunu tespit ettik. Bunların her ikisine de Duygusal Zeka eğitimi ile hitap edilebilir. Ancak araştırmaya katılanlar iş dünyasında Duygusal Zeka eğitimini NASIL uygulayacaklarını bilmenin şirketler için zor olduğunu belirtmişlerdir.

Son dönemde yapılan Üstün Performans için Duygusal Zeka(1) araştırmasının gösterdiği gibi, insanlar hem “iş yetkinliği” olan hem de “insan odaklı” yaklaşabilen liderlere ihtiyaç duymaktadır. Bu, özellikle insanların artan karmaşıklığın yanı sıra yıllarca “daha azı ile fazlasını yapma” sonucu psikolojik olarak yıprandıkları zamanlarda önemlidir.

Daha fazla araştırmanın, Duygusal Zekanın liderlik performansının en güçlü ön göstergesi olduğunu ortaya çıkarmasının nedeni muhtemelen liderlerin “insan odaklı” olması yolunda giderek artan taleptir.

İşletmeler Duygusal Zeka eğitiminden nasıl yarar sağlıyorlar?

Pek çok yönetici ile görüşmemizde Duygusal Zekanın “soyut” olarak algılandığından endişe duyduklarını tespit ettik. Duygusal Zekayı güncel konularla üzerinden pratik hale getirmenin çok gerekli olduğunu öğrendik. Sonuç olarak, liderler güvenilirliği kanıtlamak için birçok vaka çalışmasına ve geçmişe sahip, sağlam, araştırma destekli bir yaklaşıma ihtiyaç duymaktadır.

Peki gerekli olan nedir? Yöneticilerle görüşerek, üç temel ihtiyacı belirledik.

1. Duygusal Zekayı pratik ve erişilebilir hale getirin

Geliştirilmiş iş birliği ve arttırılmış etkililik gibi iş önceliklerini Duygusal Zeka ile ilişkilendirin. Bu iş hayatıdır, üniversite değil. Dolayısıyla bunu iş yerine uygun hale getirin. Teori, sadece hayata geçirilebilir ise önemlidir.

Bu ihtiyacı çözmek için ne öneriyoruz?

Duygusal Zekayı gerçek problemleri çözmekiçin uygulayın. Daha ihtiyaca yönelik “eğitim”, daha fazla proje. Daha az “canlandırma” ve daha fazla “gerçek oyun”

Görünmezi görünür hale getirin. Çoğu yönetici, Duygusal Zekanın pratikliği hakkında belirsiz bir düşünceye sahiptir. “Bilgi”nin ötesine geçen ve eylemi destekleyen çok güçlü değerlendirme araçlarını kullanın. Bunlar basit, net olmalı ve aynı zamanda bir temele dayanmalıdır. Beyin Profilleri ve Liderlik raporu eğitim için ideal bir araçlardır.

İş verilerine bağlanın. Duygusal Zekanın “önemli olduğu” bilincinde artış olmasına rağmen, neden önemli olduğu genellikle açık değildir. Hangi ibrenin hareket etmesi gerekiyor ve Duygusal Zeka buna nasıl yardımcı olacak?
Team Vital Signs ( Takım Yaşamsal Göstergeleri) gibi bir araç, bu durumu ayarlamak için çok değerlidir.

Zamanla “zamana” yatırım yapın. Duygusal Zeka e ğitimini da ha pratik hal e getirmek ve bunu günlük işlere bağlamak için birkaç ayın içerisine yaymanız daha iyi olacaktır. Envanterleri, eğitimi, koçluğu ve gerçek dünya uygulamalarını birleştirerek, katılımcıların %73’ünün ölçülebilir şekilde geliştiği ve yüksek performans gösteren liderlerinin sayısının neredeyse ikiye katlandığı örnekler mevcuttur.

Bunu destekleyen Six Seconds Sertifikasyon Eğitimleri modüler ve harmanlanmış bir yoldur. Gerçek uzmanlık oluşturmak; öğrenme, uygulama, alıştırma yapma, destek, sürekli daha fazla öğrenme ve daha fazla alıştırma yapmayı gerektirir.

2. Kültür için Duygusal Zekayı entegre edin

Küresel Vitality (Yaşamsal) araştırmamıza(2) göre, Duygusal Zekayı önceliklendiren kuruluşlar daha yüksek güven kültürüne sahipler ve yüksek performansa sahip olma olasılıkları 22 kat fazladır. Araştırmada etkili olan uygulamanın, eğitimden ziyade “kültür inşası” olduğu bulunmuştur. Etkili olan Duygusal Zeka uygulaması, işe alımdan, işe alıştırmaya, gelişime ve performans yönetimine kadar tüm yetenek döngüsünün bir parçasıdır.

Nasıl yapılır?

Yetenek için doğru yetenek türünü edinin. Bu, Duygusal Zeka alanında anlamlı uzmanlık oluşturmak için yetenek yönetimi personeline yatırım yapmayı gerektirir. Bu kişileri sadece hızlı bir sertifikasyon programına göndermek yeterli değildir.

Performans için Koçluk yapın. Duygusal Zekadan yararlanmanın en etkili yollarından biri, bir “değerlendirme kültürü” yerine “koçluk kültürü” oluşturmaktır. Yıllık performans değerlendirmeleri, zaman kaybıdır ve iş birliği içindeki ilişkileri zayıflatır. Bu değerlendirmeler, 19. yüzyılın başlarında uygulanan bir fabrika yönetim modeline dayanır. Bunların yerine, iş performansının insanlarla ve onlar aracılığıyla gelişebileceğini anlamaları için liderleri seçin ve eğitin. Onları aletlerle donatın.

Neyin önemli olduğunu ölçün. Basit, açık, hızlı veri, liderlerin kültürden, performansa ve liderliğe kadar bakış açısı kazanmalarına yardımcı olur. Çoğunlukla kurum liderleri şöyle demektedir: “Her yıl veya iki yılda bir, bir çalışan anketi yaparız, ancak bu hayata geçmez.” Eğer hantal, yavaş, pahalı çalışan anketleri yapıyorsanız, durun. (bazı insanlar “ama bu aracı yıllarca kullandık” dese bile)

EQ’yu önemli şeylere bağlayın. Şirketiniz üç yılda nasıl değer artışı yaratıyor olacak? Oraya ulaşmak için stratejik öncelikleriniz neler? Kültür muhtemelen cevabın bir parçası. Duygusal Zeka girişimlerinizi bu stratejiye bağlayın. FedEx çalışmasında Duygusal Zeka stratejinin merkez direğiyle bağlantılıdır: İnsan-Öncelikli Liderlik ve bu alandaki içsel etkililik ölçüsü.

3. Derine inin

Çok sayıda “Duygusal Zekaya giriş” programı var. Ancak bunların çoğu farkındalığı arttırdıktan sonra durmaktadır. Özellikle, öğrenme ve geliştirme profesyonellerinin Duygusal Zekayı etkin bir şekilde kullandıkları durumlara bakarak değer yaratmak için, yöntem ve araçların sağlam olması gerekmektedir. Evet, kolay olmaları önemlidir, ancak araçlar sağlam değilse, bu sadece eğlencelidir. Amacınız performans için kültürü en uygun hale getirmekse her yerde Duygusal Zeka araçlarını kullanın.

Nasıl?

Ciddi oyuncularla ortak olun. Bana sıklıkla sorulmaktadır, “....’i biliyor musun, Duygusal Zeka

konusunda uzmanlar.” Eğitim ortaklarınızın yayınladığı vaka çalışmalarına, ilginç araştırmalara, kitaplara, ürünlere vb . bakın. Bunlar ince ise, güçlü “Promosyon Zekası” olan biriyle konuşuyor olabilirsiniz. Güvenilir bir danışman bulma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, bize sorun

www. hayatinritmi.com.tr veya dünya çapında Six Seconds’un Tercih Edilen İş Ortaklarına göz atın.

Dahili kapasite oluşturun. Organizasyonunuzdaki insanlar ürünleriniz, kültürünüz, müşterileriniz, sistemleriniz üzerinde uzmanlık geliştirirler. Eğer Duygusal Zeka da dahil olmak üzere herhangi bir şeyin ciddi olarak uygulanmasını istiyorsanız bu kişiler içeriğinizin “aktarımını” en iyi şekilde yapacaklardır. Bir sonraki noktada açıklandığı gibi, bunlar öğrenme ve geliştirme uzmanları olmak zorunda değildirler. İşte bu nedenle Six Seconds, bu kadar kapsamlı Duygusal Zeka eğitimleri (3) geliştirdi. Eğitimler, başlangıçta çok kolaydır ve giderek derinleşir.

Yöneticiler öğrenmeye sahip çıkarlar. Birçok şirket yönetimin “insani tarafını” İK’ya bırakır. Eğer yöneticileriniz insanları yönetmiyorlarsa, ne yapmak için maaş alıyorlar? Toplantılara gitmek? Yönetimin birincil işi insanlar olmalıdır ve buna öğrenme de dahildir. Bu işlevi desteklemek için İnsan Kaynakları, Öğrenme ve Geliştirmeyi bir kaynak olarak kullanın. Ancak bunu yöneticinin işi haline getirin. Bu, yöneticilerin sadece eğitime katılmadıkları, ayrıca eğitime liderlik ettikleri veya yardımcı liderliğini yaptıkları anlamına gelir.

Duygusal Zeka ile başlamak kolaydır

Herhangi bir yatırım getirisi görmeden önce muazzam kaynaklar gerektiren bazı yöntemler ve çözümler vardır. Buradaki durum böyle değildir. Dikey bir takım veya belirli bir iş birimi seçin ve pilot uygulama yapın. Bunu bir yandan kapasite oluşturup neyin işe yarayıp yaramadığını öğrenmek diğer yandan Duygusal Zekanın değerini şirket genelinde yaygınlaştırmak için kullanın. Sonrasında genişletin.

Nasıl?

Bazı değecek şampiyonlar seçin ve sponsorluk sağlayın. Teoriyi pratiğe dökerek Duygusal Zeka koçu, eğitmeni veya destekçi olacak bir kişi veya küçük bir ekip bulun. Bunlar “insan odaklı” olmalı, liderlik ve kültürün değerini anlamalılar. Kültüre gerçekten değer veren ve başlangıçtaki deneysel girişime adanmış kıdemli bir yönetici bulun. Öncelikle bu kişilere Duygusal Zeka Koçluğu (4) aldırın ve deneyimlemelerini sağlayın.

Etkili gönüllüler üzerinde uygulama yapın. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenirken destekçileriniz olarak koçluk sürecinden geçmeye istekli birkaç kişi bulun. Uzun zamandır işin içinde olan insanlar veya teknik uzmanlıklarına çok saygı duyulanlar gibi etkileyici kişileri seçin. Biraz Duygusal Zeka çalışmasından gerçekten kim fayda sağlayacaksa.. Bunlara belirli, hayata geçirilebilir fikirler sunmak için bir SEI Liderlik Raporu (5) ve Neural Net verin. Çevrenizde neyin işe yaradığını anlamak için bu kişilerle iş birliği yapmanın yanı sıra bireysel ve takım olarak onlara çok fazla koçluk yapın.

90 günlük bir pilot program oluşturun. Enerjinizi büyük bir kurum boyunca seyreltmek yerine, daha küçük bir kum havuzunda tamamen uygulayın. Bunu kurduğunuzda, personel cirosu, hata oranları, kazalar / olaylar, devamsızlık, müşteri hizmetleri puanları, hasta memnuniyeti, satış gibi mevcut iş ölçümlerini izleyerek yatırım getirinizin kanıtlarını göreceksiniz. Mümkün olduğunca somutlaşın ve kıdemli liderlerinizin bunu ne kadar önemsediğini ölçün.
 

 

Önerilen Ziyaretler