Eğitim

Eğitim Yaklaşımımız

Eğitim Yaklaşımımız

Nitelikli uzman kadromuzla firmanızın ihtiyaç duyduğu Liderlik, İletişim, Duygusal Zeka , Performans Gelişimi, Takım Çalışması başlıkları altında pek çok kurumsal eğitimi sunuyoruz.  

Duygusal Zeka konusunda dünyanın ilk ve en büyük Duygusal Zeka organizasyonu olan Six Seconds’ın  21 yıllık bilimsel çalışmalarla geliştirdiği değerlendirme araçları  ve PCC ünvanlı Yönetici ve Takım Koçu tecrübeli ekibimizle ile fark yaratıyoruz.

Uygulamaya dayalı eğitim anlayışımız ve bilimsel altyapımızla eğitimlerimizi sektöre ve firma yapısına özel olarak tasarlıyoruz.  Eğitimlerimizde etkin katılımı sağlamaya özen gösteriyor ve süreçleri eğitim sonrasında da takip ediyoruz.   

Temel eğitim ilkelerimize bağlıyız. Bütün programlarımız, eğitimlerimiz ve etkinliklerimizi bu ilkelere göre hazırlıyoruz. Şirket dinamiklerine özel hizmet sağlıyoruz. İnsan kaynağınızın daha üretken, verimli ve mutlu olması için çalışıyoruz.
 

EĞİTİM İLKELERİMİZ 

Bilgelik insanın içindedir.

Öğrenenlerin içinde derin bilgelik zaten mevcuttur. Öğrenmenin önemli anahtarlarından biri bunu dışarı çıkartabilmektir.

İnsanlar anlam inşa ettiklerinde en iyi öğrenirler, onlara “bir sırrı anlattığımızda” değil.

Yol yok, bir yol değildir.

Katılımcıların her biri bilgiyi eşsiz şekilde birleştirerek uygular. Etkili öğrenme için esneklik ve kişiselleştirme esastır.

Süreç içeriktir.

Öğrenme deneyimi öğrenmenin anlamını biçimlendirir. En iyi öğrenme rol model ile olur. Güçlü bir “Bağlan, Harekete geç ve Değerlendir” süreci oluşturulmalıdır.

1,2,3 Pasta!

Yararlı olabilmesi için öğrenme uygulanmalı ve hayata geçirilmelidir.  Güçlü öğrenme, hareket ile olur, sadece içsel bir süreç değildir.

Balık su hakkında konuşmaz.

Yeni bir şey öğrenmek yeni bir bakış açısı veya bir miktar hoşnutsuzluk gerektirir. Fazla stres öğrenmeyi kötü etkilesede, biraz stres değerlidir.  Katılımcıların ve eğitimcilerin kendi konfor alanlarından çıkmaları gerekir.

Duygular insanları harekete geçirir.

Etkili öğrenmede duygular esastır. Sadece duygu veya analiz ile anlam katamayız. En iyi öğrenme duygu + düşünceyi harmanlayarak olur.

Öğrenme Modelimiz organizasyon, ekip ve bireysel dönüşüm için bir yapı sağlar. Değişim konusundaki son bilimsel araştırmalar ile geliştirilen bu modelde, süreç insanı “Değişim” in merkezine yerleştirerek rasyonel/mantıklı olan ile duygusal/insani olanı bütünleştirmektedir. Öğrenme Modelimiz bireysel, kurumsal değişim çalışmalarında bir çözüm sunar.