Koçluk

Duygusal Zeka Koçluğu

Duygusal Zeka Koçluğu

Koçluk yetkinlikleri kullanırken duygusal zeka becerilerinin de derinlemesine kullanıldığı, hem danışana hem de koça farklı bir bakış açısı kazandıran özel bir koçluk tarzıdır.

Duygusal Zeka “Duygularla akıllı olmak”tır. Bunun için duygusal zekayı önce kendinde deneyimleyerek danışanına yansıtabilen koçlar, özellikle bireyin kendisinin / başkalarının duygularının / kapasitesinin farkında olabilmesi, empati kurabilmesi, insanlarla güçlü ilişkiler kurarak çevresine uyum sağlayabilmesine de imkan yaratırlar.

Duygusal olarak zeki olmak yapıcı ve üretken davranışlar göstererek zamanında ve yerinde kararlar alabilmek üzere duygusal farkındalığı kullanmayı gerektirir. Duygusal olarak zeki olan kişilerle karşılaştığımızda enerji dolarak bu deneyimden canlanmış olarak çıkarız.

1997 yılından bu yana kendini “Duygusal Zeka”nın gelişimine adamış olan dünyanın ilk ve global organizasyonu Six Seconds’ın Türkiye partneri olarak “Hayatın Ritmi” bünyesindeki koçlar, danışanları ile çalışmalarında “duygusal zeka yetkinliklerini” kullanırlar.

“Duygular insanları harekete geçirir. İnsanlarda performansı. “ mottosu ile yola çıkarak danışanlarımızla çalışmalarımızda “anda kalabilmek” ve “duyguları bilgi olarak” kullanarak hedef doğrultusunda “olumlu değişim yaratmak” için varız.

IQ’dan farklı olarak Duygusal Zeka’yı geliştirebiliriz. Bunun içinde önce duygusal zeka yetkinliklerini geliştirmek gerekir. Öğrenebilen ve geliştirilebilen duygusal zeka yetkinlikleri 3 ana alanda tanımlanır. “Kendini Tanı”, “Kendini Seç” ve “Kendini Ver” alanlarını 8 yetkinlik barındırır;

  • Duygu kelime dağarcığını geliştirmek
  • Kalıplarını farketmek
  • Sonuç odaklı düşünmeyi uygulamak
  • Duygulara yön vermek
  • İçsel Motivasyonuna bağlanmak
  • İyimserliği deneyimlemek
  • Empatiyi geliştirmek
  • Asil hedefi takip etmek yetkinlikleri yer alır.

Bu yetkinlikleri geliştirmek için öncelikle bu alanlarda ki durumu tespit etmek için SEI Liderlik Raporunu kişiye özel olarak alırız. Kişinin kendini ve yeteneklerini görmesi için Beyin Özet ve Beyin Yetenek raporlarını da ek olarak çıkartırız. Görüşmelerimize bu raporların sağladığı bilimsel zeminde başlarız. Bu raporları paylaşmak için gerekli sertifikasyon ve uzmanlığa sahip ekibimiz öncelikle danışanlarımıza raporların belirttiklerini aktarırlar. Koçluk sürecimiz de olumlu değişim yaratmak için eşsiz destek sağlayan bu raporları görüşme sürecinde tekrarlayarak danışanımızın değişimi gözlemlemesine olanak tanırız. Raporların detaylı klavuzları da koçluk sürecinde danışanımıza güçlü bilgi ve üzerinde çalışma olanağı sunar.

Kendimiz ve danışanımız için “anda” ve “orada” oluruz. Herhangi bir anda duygularımızın farkında olmamız yapıcı kararlar almamıza ve etkin şekilde yanıt vermemizi sağlar. Ayrıca “duyguları bilgi” olarak kullandığımızda danışanımız içinde zengin bir “içgörü” imkanı yaratırız.

Koçluk ve duygusal zeka alanlarındaki uzmanlığımızı bir araya getirerek  kurumların hedefledikleri performans artışını gerçekleştirecek liderlere koçluk yapıyoruz.

Siz de Duygusal Zeka Koçluk hizmetinden yararlanmak istiyorsanız, formu doldurabilir veya info@hayatinritmi.com.tr 'den bize ulaşabilirsiniz.

Önerilen Ziyaretler