Duygusal Zeka Gelişim Araçları

Duygusal Zeka Gelişim Araçları

 

1997 yılından bu yana Six Seconds Duygusal Zeka yetkinliklerini öğrenmek ve öğretmek için pek çok inovatif ve pratik araç sunmaktadır. 

Think, Feel, Act (Düşünce, Duygu, Davranış) Kartları 

Güçlü ve basit bir araç. 66 Karttan oluşan bu sette aynı zamanda kullanım kitapçığı da bulunmaktadır.

Seçimleriniz hakkındaki farkındalığı arttıran koçluk, küçük grup eğitimleri ve kişisel gelişim için faydalı bir araçtır.

Kartlar insanların duygular, düşünceler, ve davranışlar arasındaki farkları örnekler ile anlamalarını sağlar. Ayrıca set içerisinde bulunan boş kartlara da kolayca silinen kalem ile yeni duygu, düşünce ve davranışlar yazılabilmektedir. 

Uygulama alanları 

 • Kalıpları farketmek – tipik yanıtlarınızı gözlemlemek
 • Bir kararı  değerlendirmek / neden-sonuç ilişkisi ile düşünmek – bir tepkinin zarar ve faydalarını tanımlamak; bir olayın nasıl geliştiğini görmek için kartlarla sıralama yapmak
 • Duygu kelime dağarcığını geliştirmek- duygu kelime hazinesini geliştirmek, duyguları neyin tetikleyebileceğini görmek, çeşitli duygu setlerini tanımlamak ve duyguların insanları nasıl farklı motive ettiğini gözlemlemek
 • Çatışma çözümleme – her insanın tepkilerini ve isteklerini tanımlamak
 • İletişim – tepkiyi neyin tetiklediği konusunda içgörü kazanmak
 • Koçluk – bir tepkiye yoğunlaşmak ve onu ele alınabilir parçalarına ayrıştırmak 

Bu setten talep etmek isterseniz lütfen info@hayatinritmi.com.tr adresinden bizimle iletişime geçiniz.

Biodots

Beden-zihin bağlantısının canlı bir ispatı olan Biodot’lar kişinin stres seviyesine göre renk değiştirirler.

Biodot’lar her yaş grubundan insan için farkındalık yaratmak ve öz denetim için mükemmel deneysel araçlardır.

Aynı zamanda odaklanma ve dikkati de teşvik etmektedirler. Biodat’lar elinize yapıştırılarak vücut sıcaklığınızı yansıtan (stres seviyeniz değiştiğinde renk değiştiren) minik noktalardır. 
Setin içerisinde stres ile vücut sıcaklığınız arasındaki bağlantıyı gösteren küçük kartlarda bulunmaktadır. 

Bu setten talep etmek isterseniz lütfen info@hayatinritmi.com.tr adresinden bizimle iletişime geçiniz.


Duygu yüz kartları
 

Duygu yüz kartları eşsiz bir açık tercüme ve bilgi karışımı sağlamaktadır.

Ön yüzünde her kartta farklı bir kişinin fotoğrafı vardır. Bu fotoğraflar farklı etnik köken ve yaş gruplarını temsil etmektedir. Arka yüzlerde ise her kartta anket katılımcılarının fotoğraflarda ifade edilen duyguları nasıl değerlendirdikleri yer alır. Bu kartlar üzerinde kendi bakışınız ile diğerlerinin değerlendirmesini karşılaştırma imkanı verir. Toplam 36 adet renkli kartvizit boyutunda lamine kart bulunur.

Pek çok kullanım alanı olan bu kartları eğitimlerde, koçlukta ve öğrenme deneyimlerinizde kullanabilirsiniz. Örneğin: 

 • Kartları kategorilere ayırabilirsiniz.
 • Duygu yoğunluğuna göre kartları sıralayabilirsiniz.
 • Daha önce hissettiğiniz bir duyguyu tanımlayın ve tartışın.
 • Rastgele bir kart seçin – karttaki kişinin nasıl hissettiğini ve nedenini tartışın.
 • 3 kart seçin – bu 3 kişinin gösterilen duyguları hissedebilmeleri için nasıl karşılıklı etkileşimde olduklarına dair bir hikaye anlatın. 
 • Kendi takımınızda sıklıkla gördüğünüz bir kartı seçin – bu duygunun iş yaşamındaki fayda ve zararlarını tartışın.

Bu setten talep etmek isterseniz lütfen info@hayatinritmi.com.tr adresinden bizimle iletişime geçiniz.

Duygu Kartları (Emotions Cards )

Duygu kartları bağlantı kurmaya yarayan, kullanımı kolay, interaktif aktiviteler sunar.

Bu kartlar sizin duygu dünyasınızı uyandırmak, keşfetmek, tanımlamak ve genişletmek için teşvik sağlar. Kutunun içerisinde 4 ana duygu kategorisinden son derece açıklayıcı 40 adet ay yüzlü duygu ifade kartı bulunur. Kartlar orta şiddet ile yoğun şiddet seviyelerinde değişmektedir. Ayrıca duygu kelime haznesini geliştiren kelime listesi kartları ve kendi yaratıcı yüz ifadelerinizi teşvik etmek için 4 boş kart bulunur. Kartlar uzun süreli kullanıma uygundur ve kalemi ile kendi eklemelerinizi yapabilirsiniz.

Kartları kullanımına hemen başlamanız için harika yolların olduğu önerilen aktiviteler ile sunulur. Birebir görüşmelerde ve küçük grup çalışmalarında çok etkili olan bu kartlar, görüşme başlatıcı, duygu sıralaması, sınıflandırması ve daha fazlasınıda içerir. Kartlar ve aktiviteler her yaş grubuna hitap etmekte ve sınıf içi çalışmalardan aile hayatına kadar farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Bu setten talep etmek isterseniz lütfen info@hayatinritmi.com.tr adresinden bizimle iletişime geçiniz.


Beyin Yetenek Kartları
 

48 aktivite, 8 arketipi yaratan 18 güçlü yön

İşteki, okuldaki ve evdeki planlama yapma, işbirliği, etkinlik ve problem çözme becerilerinizi geliştirin.

Etkin davranışı yaratmak için beyniniz mantık ve duyguları nasıl kullanıyor? Bu, beyin, kalp ve ellerin ortak çalışması sonucudur. Bu deste sizde farkındalığı arttırarak eşsiz yeteneklerinizi geliştirmeniz konusunda yardımcı olur. 
Bu kartlar size  saatler süren öğrenme ve gelişme imkanı sunarken Beyin Profili değerlendirmesi ile daha derine inerek incelemenize de destek olur. 

Saygı duyulan ve yüksek performans sergileyen binlerce lider ile çalışmalar yapan Six Seconds sonunda şu soruya ulaşmıştır: Bu insanlar bu kadar etkin olmak için ne yapıyorlar?
 
Sonunda 3 gruptan oluşan 18 beyin yeteneği ortaya çıkmıştır.

 1. Mavi kartlar beynimizin ODAKLANMASI ile ilgili – bilgiyi almak. 3 yetenek duygusal bilgi, 3 yetenek rasyonel bilgi için
 2. Kırmızı kartlar beynimizin KARAR VERMESİ ile ilgili – seçenekleri değerlendirme. 3 yetenek dikkatli değerlendirme, 3 yetenek ise yenilikçi kararlar almak için 
 3. Yeşil kartlar beynimizin HAREKETE GEÇMESİ ile ilgili – harekete geçerek ileriye gitmek. 3 yetenek pratik aksiyon için, 3 yetenek uzun süreli motivasyon için. 

Bu setten talep etmek isterseniz lütfen info@hayatinritmi.com.tr adresinden bizimle iletişime geçiniz.

 

Duygu Mıknatısları

Duygu mıknatısları, insanların duygusal farkındalıklarını arttırmak ve duyguları anlamaları açısından derin ve neşeli araçlardır.

Bireysel olarak kullanılabilecekleri gibi çifler için, aileler için, birebir görüşmeler ve atölye çalışmaları için de uygundur.

Her set içerisindet kutulu olarak  8 kategoriye ayrılmış (Kızgın, Üzgün, Korkmuş, Utanmış, Mutlu, Gururlu, Bağlı, Dengeli) 126 duyguya ait 126 mıknatıs bulunur. Buzdolabı, diğer yüzeyler veya kutusuna yapıştırılabilirler. Setin içerisinde ayrıca duygularla sağlıklı bir ilişki kurmak için rehber ve duygularını keşfetmekte olanlara ek bir yol gösterici olarak kişiye ait bülten serisi bulunur.

Kullanım

Büyük bir öz farkındalık geliştirmek için Duygu Mıknatısları 3 adımlık bir yaklaşım sunar: Adlandır, Kabullen, Davran. Grup kullanımlarında (çiftler, aileler, iş yerindeki gruplar) ise duyguları daha kesin ifade etmek için bir iletişim aracı olarak Duygu Mıknatısları kullanılabilir.

Amaç

Duygu kelime dağarcığını geliştirmek, duygu sözlüğü inşa etmek, duygusal farkındalığı geliştirmek, duygularla sağlıklı ilişki kurmak. 

Bu setten talep etmek isterseniz lütfen info@hayatinritmi.com.tr adresinden bizimle iletişime geçiniz.

 

Koçluk Kartları 

Kişisel ve profesyonel dönüşüm için öncü Duygusal Zeka uzmanlarının bilgeliğini içeren etkili sorulara sizde sahip olabilirsiniz.
32 sayfalık kullanım kitapçığı ve 64 karttan oluşan bu set Six Seconds Duygusal Zeka modeline dayandırılmıştır.

Bu setten talep etmek isterseniz lütfen info@hayatinritmi.com.tr adresinden bizimle iletişime geçiniz.