Blog

Yaratıcı Takımlar Oluşturmada Duygusal Zekanın Rolü

Yaratıcı Takımlar Oluşturmada Duygusal Zekanın Rolü
Paylaş

2017-12-13 01:06:46

Bir yönetici, ekibin yaratıcılığını en iyi duruma getirebilmek için ne yapabilir? 
Peki, yaratıcılığı engellemek için genellikle ne yapılıyor? 

Bu ay, Harvard Üniversitesi-Business School’dan konunun uzmanı Profesör Teresa Amabile’in yaratıcılığı desteklemek ile ilgili liderlere verdiği önerilere bir göz atmaya ne dersiniz?
“Kendine liderlik etmek” yetkinliği:

Prof. Amabile’e göre yöneticilerin yola çıkarken en fazla dikkat etmeleri gereken nokta “bir proje için net hedefler belirlemek, nereye doğru gittiklerine ve büyük resmin neden önemli olduğuna dair çalışanları bilgilendirmek”. Aynı zamanda, yöneticilerin, çalışanlarına “kendilerine liderlik etme” yetkinliği kazandırmaları gerekir. 

Global 3M şirketinde ve Google’da çalışanların ilgilerini çeken konularda çalışmalarını teşvik için zamanlarının %15’i - %20’sini kullanabilecekleri bir politika uygulanmaktadır. 

Bu aynı zamanda çalışanların başta kendilerine “liderlik” edebilecekleri bir fırsattır. Onlara iş ve fikirler üzerinde gerçek anlamda kontrol sahibi olduklarını hissettiriyor. En yaratıcı fikirlerin bazıları, özyönetime sahip insanların olduğu yerde ortaya çıkar, yeter ki neyi başarmaya çalıştıklarına dair net bir anlayışa sahip olsunlar.

Kaynaklar:

İnsanlar işlerini yapabilmek için yeterli kaynaklara ihtiyaç duyarlar. Birçok yönetici, insanların kaynaklardan biraz mahrum kalırlarsa daha yaratıcı olacaklarına dair yanılgıya düşerler. Kaynakların bulunmasında insanların daha yaratıcı olduklarını, ama gerçek sorunların çözümünde aslında yaratıcı olmadıklarını gördüm. İnsanların işlerini yapmak için gerekli “bilgi, finansman ve malzemelere” sahip olmasını sağlamak önemlidir. Bu kaynaklar göz ardı edilemez.


Zaman: 

Zaman incelediğimiz en ilgi çekici faktörlerden biri. İnsanların yaratıcı işler yapmak için yeterli zamana sahip olması gerektiği gayet açık. Birçok yöneticinin çok kısa sürelerde insanları zorlayarak, yaratıcılığı teşvik edebileceğine inandığını gördük. Bu bir hayal. Aslında, genel olarak bu yönüyle insanlar bir sorunu keşfetmek, ne yaptıklarını yansıtmak, yeni bilgi toplamak ve farklı bakış açıları taşıyan insanlar ile konuşmak için biraz zamana sahip olduklarında -ki bu son derece yararlı olabilir- daha yaratıcıdırlar. 

Peki yaratıcı bir ekip ruhu oluşturmak için sadece bunlar yeterli mi?

Cesur bir merak, yaratıcı özgüven ve kaybetme korkusundan bağımsız, risk alabilen, ekip üyelerine sahip olmak performans artışı ve rekabette üstünlük için şirketlerin ulaşmak istedikleri bir hedeftir. 
Bu özelliklerdeki bir ekibe liderlik edebilen olası hatalar için sorumluluk almaya hazır, statü endişesi taşımayan bir ekip lideri performansın kalıcı olmasını garantileyecektir.

 ‘’Beni o hataya götüren tutum ve davranışlar nelerdi?’’ sorusunu kendine sorabilen liderler aslında “Duygusal Zeka” yetkinliklerini en üst seviyede kullanmaya kendilerini adamışlardır. 

Böylece ekip üyeleri birbirini daha iyi tanıyabilir. Karşısındaki kişinin en önemli özelliğinin ne olduğunu, zayıflıklarını, iniş çıkışlarını -beyin yetenekleri ile Duygusal Zeka yetkinliklerinin- farkına varabilir. 

Bunlar neden önemli?

Çünkü etkili bir lider geleceği biçimlendirmek için diğer insanlara fikir ve düşüncelerini sormanın, bulabilecekleri en harika olasılıkları bulmak ve bir sorunu çözmenin en iyi yolunun, önce iyi sorular sormaktan geçtiğinin farkındadır. 

Sorular düşünce sistemimizin bir parçasıdır. Düşünmek aslında içsel bir soru-cevap sürecidir. Soruların gücüyle düşünmek ise kendimize ve başkalarına becerikli ve akıllıca sorular sorarak düşünce, eylem ve sonuçları dönüştürmek için geliştirilmiş bir araçtır. 

Yaratıcılık aslında elimizdeki zaman ve kaynaklar ile en iyi sonucu üretebilmek için çıktığımız bir nevi keşif yolculuğudur. 

Peki, bu keşif yolculuğunda bir lider olarak nasıl hareket etmeliyiz?

Duygular insanları, insanlarda performansı harekete geçirir. “Duygusal Zeka” yetkinliklerini etkili şekilde kullanılabilen liderler yaratıcı düşünerek yenilikçi olan ekiplerin performansını arttırmak konusunda en kritik görevi gerçekleştirirler.

Ekip içerisindeki farklı yetenekleri ve yetkinlikleri doğru zamanda ve doğru şekilde yönetebilme becerisindeki liderler “üstün performans” gösterenlerdir.
Hayatın Ritmi olarak Liderlerin kendi Duygusal Zeka yetkinlikleri ile yeteneklerini derinlemesine tanıma ve üzerinde çalışma fırsatı buldukları pek çok eğitim gerçekleştirdik. 

Dünyanın ilk ve en büyük Duygusal Zeka organizasyonu Six Seconds’ın Türkiye partneri olarak, kişilerin “Duygusal Zeka” yetkinlikleri, Beyin Yeteneklerini bilimsel geçerliliği olan envanterler ile ölçümleyerek olumlu değişimi yaratmalarına Eğitim ve Koçluk hizmetlerimiz ile destek oluyoruz.

Bu çalışmalarımızdan “Hyundai” ile üretim liderlerine yönelik gerçekleştirdiğimiz “Yaratıcı Düşünme ve Yenilikçi Olma” eğitimimizde Profesör Teresa Amabile tarafından altı çizilen noktaların yanı sıra neleri ele aldığımızı ve çalışmayı hangi etkinliklerle desteklediğimizi incelemek isterseniz http://hayatinritmi.com.tr/tr/blog/blog,0 adresinden detaylara ulaşabilirsiniz.

Siz de bir lider olarak Duygusal Zeka yetkinliklerinin gelişiminin performans artışını ve rekabette avantajı nasıl desteklediğini keşfetmek ve hizmetlerimizden faydalanmak isterseniz bizlere www.hayatinritmi.com.tr veya info@hayatinritmi.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.Önerilen Ziyaretler
En Çok Okunan Blog Yazıları
Diğer Blog Yazıları