Blog

Six Seconds Sertifikasyon Programı – 2019

Six Seconds Sertifikasyon Programı – 2019
Paylaş

2019-10-28 10:12:22

 

3-6 Ekim tarihlerinde, dünyanın ilk ve en büyük Duygusal Zeka organizasyonu Six Seconds tarafından geliştirilen EQ Değerlendirici Sertifikasyon Programı Türkçe olarak ikinci kez katılımcılarla buluştu. Hayatın Ritmi ve Adler Central Europe’un ev sahipliğiyle gerçekleşen programın liderliğini kurucumuz ve Duygusal Zeka İleri Eğitmeni Erdem Ercan (PCC, EQAP) üstlendi. Hem ekip hem de katılımcılar için son derece keyifli ve öğretici geçen bu eğitim için bizimle temasa geçin.

Six Seconds’ın global, ölçülebilir ve dönüştürücü metodolojisi ve bilimsel birikimine dayanarak oluşturduğu Duygusal Zeka Modeli, sertifikasyon programının temelini oluşturuyor. Dört günlük eğitim sürecinde Kendini Tanı, Kendini Seç ve Kendini Ver başlıklarının ne anlama geldiği, her birinin hangi EQ yetkinliği ile ilişkilendiği, tüm bunların hayatımızın Etkinlik, İlişkiler, Yaşam Kalitesi ve Refah alanlarını nasıl etkilediği incelendi. Tüm bu süreçte, Hayatın Ritmi ekibinin bir parçası olarak ben de yer aldım.

Sertifikasyon programı her bir katılımcıyla gerçekleştirilen birebir görüşmeler ile başladı. Çevrimiçi ya da yüz yüze düzenlenen görüşmelerde katılımcılar olarak Duygusal Zeka yetkinliklerine bir giriş yapmış olduk. Liderlik Raporları üzerinden ilerleyerek EQ yetkinliklerimizi sertifikasyon programı sürecinde nasıl güçlendireceğimize odaklanan bu özel görüşmelerde her bir katılımcı için özgün bir yol haritası çizildi.

Eğitimin ilk gününde Duygusal Zekaya dair sağlam bir temel oluşturuldu, katılımcılar olarak birbirimizle ve Six Seconds modeli ile tanıştık. Mevcut durumlarımızı ve kısa, orta ya da uzun vadedeki beklentilerimizi analiz ederek nasıl adımlar atabileceğimizi, bu süreçte Duygusal Zekadan nasıl faydalanabileceğimizi konuştuk. Bu ilk günde, EQ Değerlendirici Sertifikasyonunu tamamlamak için gerekli olan “Duygusal Zekanın Kilidini Açmak” başlıklı bir dizi çalışma yaptık. Sıklıkla gruplar halinde çalışarak farklı perspektiflerin ve odakların ne gibi dinamikler oluşturduğunu deneyimleme şansına sahip olduk.

Sertifikasyonun ikinci gününde ağırlıklı olarak Beyin Özet Profili, Beyin Keşif Profili ve Beyin Yetenek Profili üzerinde çalışıldı. Hem Beyin Tarzlarımızı keşfederek kendimize dair bir iç görü edindik, hem de kendi koçluk ve eğitim çalışmalarımızda da faydalanabileceğimiz, bilimsel temele dayanan bu envanterlerin nasıl kullanılacağını öğrenmiş olduk. 18 Beyin Yeteneği ve 8 EQ Yetkinliğine dair faydalı ve bütüncül bir tanışıklık kazandık.

Programımızın son iki gününde bir EQ Değerlendiricisinin neler yaptığını ilk elden tecrübe ettik. Beyin Profillerinden koçluk veya danışmanlık süreçlerinde nasıl faydalanabileceğimize, Six Seconds Duygusal Zeka modelinin sağladığı rapor ve envanterleri kullanarak danışanlarımızla nasıl bir yol izleyebileceğimize dair fikir edindik. Programın son gününde aramızdan bir kişi, Erdem Hoca’nın bir koçluk görüşmesini nasıl gerçekleştirdiğini canlandırmaya gönüllü oldu. Bu örnek görüşmeyi izledikten sonra, ikinci bir canlandırma için yeniden gönüllü seçtik.  Bir kişi koç, diğer kişi danışan olmaya gönüllüydü. Bu ikinci görüşmeyi de Erdem Hoca ile birlikte izleyip yorumladık. Her iki görüşmeden de çıkarımlarda bulunduktan sonra birbirimizle eşleşerek kendi koçluk seanslarımızı gerçekleştirdik. Sonrasında görüşmelerin nasıl geçtiğini, kendi seanslarımızda hangi noktaların üzerinde durduğumuzu, nelerin farklılaşabileceğini tartışarak hem koç hem de danışan perspektifinden değerlendirme yapma şansını elde ettik.

Dört gün boyunca Six Seconds’ın sunduğu ve ekip olarak Türkçeye kazandırdığımız çok sayıda envanter, materyal ve Duygusal Zeka oyunlarından faydalanarak interaktif, yeniliğe açık, yaratıcılığa ve katılımcılar arasında bir güven ilişkisi oluşturmaya yönelik bir çalışma ortamını sürdürdük. Farklı şehirlerden farklı beklentilerle gelen 15 katılımcının her biri son derece ilgili, dikkatli ve gelişime açıktı. Onların içten paylaşımları ve istekli katılımları ile şekillenen ve zenginleşen süreç, grubun içinde kurulan samimiyeti ve kat edilen yolu gitgide arttırdı. Ben de bu yılın 16. mezunu olarak, Hayatın Ritmi ailesine dahil olduğumdan beri artan Duygusal Zeka birikimimi tahmin etmediğim kadar büyük bir ölçüde genişletme ve birbirinden harika insanlarla tanışarak onların tecrübelerinden pek çok şey öğrenme fırsatını buldum. Yeni arkadaşlıklar kurdum, var olan ilişkilerimi güçlendirdim ve yol boyunca kendime dair fark etmediğim pek çok şey keşfettim.

Ön görüşmelerin ve dört günlük eğitimin ardından Six Seconds ailesinin birer üyesi haline geldik. 2019 mezunları olarak, uzun yıllardır devam eden bilimsel araştırmalar ile geçerliliği ispat edilmiş sayısız araç ve rapora ulaşabileceğimiz Six Seconds Akademisine giriş hakkını elde edeceğiz. Eğitimi takip eden süreçte, Erdem Hoca ile görüşmelerimiz sürecek. Her bir katılımcı ilk olarak seçecekleri beş danışana Liderlik Raporunu sağlayarak koçluk görüşmesi gerçekleştirecek. Görüşmeleri en verimli şekilde gerçekleştirmeye dair tecrübe edinecek, Six Seconds Tools hesabını nasıl kullanacaklarını öğrenecekler. Tüm bu süreçte eğitmenimiz Erdem Ercan ve Hayatın Ritmi ekibi, mezunların ihtiyaç duyabilecekleri tüm desteği sağlamaya devam edecek.

Six Seconds EQ Değerlendirici Sertifikasyon Programını Türkçeye kazandırmış olmak ve sevgili Adler Central Europe iş birliği ile programa ev sahipliği yapmak bizim için büyük bir mutluluk. “Duygusal Zekayı deneyimleyen 1 milyar insan” vizyonuyla emin adımlarla ilerliyoruz. Bu yılın Six Seconds mezunları olan katılımcılarımızın program süreciyle ve liderliği üstlenen hocamız Erdem Ercan ile ilgili görüşleri bizim için çok değerli, sizler için de oldukça aydınlatıcı olacağını düşünüyorum. Programa katılan diğer arkadaşlarımın yorumlarından bazılarını sizlerle paylaşıyorum:

 

Ayça Mumkule Erşipal - Duygusal Zeka (EQ) Koçu, Öğrenme Ortağı - ΔNΔHTΔR Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı

“Six Seconds öğretisi, bilimsel alt yapısı ve isabetli öz değerlendirmeye katkısı anlamında son derece kuvvetli. Dolayısıyla, bireylerin gelişim alanlarını tespit etmelerine yardımcı olurken bu alanlarda nasıl ilerleyecekleri noktasında da uygulanabilir metotlar sunuyor. Erdem Ercan, çok inanan biri ve bu hali duygusal zeka konusundaki tutkusu ile de bir araya gelince ortaya etkin bir program çıkmış oluyor işte... Bende aynı zamanda bir süpervizyon duygusu yaratan bu program için, canım meslektaşıma sonsuz teşekkür ediyorum. Daha yolumuz uzun... yol arkadaşlığı için de şimdiden teşekkür ediyorum :) Sevgiyle...”

 

Selda Özçalık  - AKBANK Akademi Daire Başkanı

“Duygusal Zeka Sertifikasyon programı içerik zenginliği, sistematik yapısı ve dinamikliği ile gerçekten başarılı bir program. Bununla birlikte programı en özel ve farklı kılan şeyin, program öncesinde başlayan süreç olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki, her katılımcıya uygulanan değerlendirme testi ile oluşturulan kişisel raporlar üzerinden Sevgili Erdem Hoca ile birebir görüşme yapma imkanınız oluyor. Böylece programın ilk günü tüm katılımcılar program ve kendileri ile ilgili beklentiyi somutlaştırmış ve aynı zemine gelmiş oluyor. Bundan sonrası Sevgili Erdem Hoca ve harika ekibi sayesinde keyifli bir öğrenme deneyimine dönüşüyor.”

 

Özlem Sönmez Yazıcı - Profesyonel Koç PCC & ACPC

“Erdem Ercan samimi, eğlenceli, duyarlı, öğrenmeyi destekleyen bir eğitmen. Güçlü bir yapıya sahip, keyifli, bol öğrenmeli bir eğitimdi.  Teşekkürler Six Seconds ve Hayatın Ritmi.”

 

 Nalan Öğüt Koray - MSD Türkiye IK Direktörü

“Eğitim oldukça yoğun ve doyurucu bir program. Ben hem modelleri, hem de eğitimin once sizi keşfe yönlendirmesini çok doğru buldum, bundan da çok keyif aldım. Aradaki videolar tam yerine oturmuştu. Katılımcı kitlesi de son derece uyumluydu. Erdem, işini son derece zevk alarak yapan, iyi bir gözlemci ve enerjiyi yönetebilen iyi bir eğitmen. Hem onu dinlerken, hem seçtiği materyalleri deneyimlerken, hem de egzersizleri yaparken bu deneyimden zevk aldım. Doğru soruları sorduğu için kendisine teşekkür ederim.”

 

Kılıç Arslantürk - Eğitmen, Danışman, Mentor, Yazar

“Duygusal zekanın günümüzde yaşamın her alanında başarının en önemli kaldıracı olduğu artık herkesçe kabul görüyor. Bununla birlikte, bu çok önemli yetkinliğin doğru anlaşılması ve öğrenilmesi oldukça kritik. Six Seconds’ın metodolojisi Erdem Ercan’ın enerjisi ve bilgeliğiyle birleşince ortaya bambaşka bir etki çıkıyor. Hayatın Ritmi tarafından sunulan SixSeconds Duygusal Zeka sertifikasyon programlarını herkese şiddetle tavsiye ediyorum.”

 

Pınar Baykal – Lika Danışmanlık - Kurucu

“Duygusal Zeka uzmanlık eğitimi, içerik olarak son derece yoğun ve çok keyifli bir eğitim öncelikle. 4 gün nasıl geçti hiç anlamadık. Tasarım olarak kişinin kendi değerlendirmesinin yapılması ile başlaması katılımcının ilgisini hızla kendisine yönlendirmesini gerekli kılıyor ki bunun da duygusal zeka gelişiminin ilk adımı olarak ne kadar önemli olduğunu eğitim ilerledikçe daha iyi kavrıyoruz. Kendi farkındalığımız olmadan her şey çok havada kalırdı… Six Seconds duygusal zekayı ölçümlemek adına son derece bilimsel, sistematik bir metot geliştirmiş. Erdem Ercan insan odağını tanışma görüşmesinden hissettiren bir eğitmen. Önemsendiğinizi bu kadar çabuk hissettirebilmek herkesin harcı değildir. Güçlü bir empati yeteneğinin yanı sıra samimi bir yaklaşım gerektirir. Eğitim içeriğini böylesine hazmetmiş, kendi duygularının tanımını samimiyetle yapabilen birinin karşısında siz de kendinize kayıtsız kalamıyorsunuz. Size öyle bir ayna tutuyor ki tüm aktarım katılımcıların kafasına yerleşiveriyor. Zamanı iyi kullanıyor, anlatımını gerçek yaşam öyküleri ile tatlandırıyor, kısacası öğrenmeyi sizin için hem kolay hem de eğlenceli kılıyor. Her şey için hem Erdem Hoca'ya hem de Hayatın Ritmi çalışanlarına çok teşekkür ederim.”

 

Sinem Ük Çapa - Eğitmen, Koç ve Stratejik Yönetim Danışmanı, MBA

“Konusunda uzman, derin ve görünmeyeni görmekte usta biri Erdem Hoca. Eğitim bilimsel ve sistematik açıdan çok iyi. Kişiye farkındalık yaratarak kendi kendine buldurması yönüyle güçlü bir koçluk aracı.”

 

Berna Borağan İK Uzmanı, Kıdemli Bilirkişi - Trio İK Danışmanlık

 “Uzmanlaşmak istediğim, son derece önemsediğim ve bir o kadar da sevdiğim bir konu Duygusal Zeka konusu.  Konunun içeriği ve dokunduğu noktalar açısından ele alındığında da eğitimini verecek ve benim uzmanlaşma yolculuğumda el verecek kişinin de bir o kadar konuya aşık biri olması gerektiğini düşünüyordum çok uzun zamandır. O yüzden de bir türlü uygun program bulamıyordum kendime. Erdem Hoca'yı keşfedince doğru insanı buldum dedim. Bilfiil kendine tüm metotları uygulamış, duygusal olarak zeki davranmak için kendini eğitmeye emek harcamış ve halen de emek harcamaya devam eden, güven duyulacak bir kişi olması beni bu programa çekti. Hem mesleki hem kişisel hayat yolculuğumda ciddi katkıları olacağına inanıyorum.”

 

Bu programa katılmak ve global ağın bir parçası haline gelmek benim için büyük bir mutluluk. Erdem Hoca son derece samimi ve tecrübeli bir koç. Bir koç-danışan ilişkisinin çok ötesinde bir iletişim yakalayabiliyorsunuz. Güvendiğiniz, sizi yargılamayan, konuşmaktan çok sizi soran ve can kulağıyla dinleyen yakın bir arkadaşınızla sohbet etmiş oluyorsunuz. Ne zamandır konuştuğunuzu unutuveriyor, farkındalığın ve gelişimin getirdiği bir gönül ferahlığıyla ayrılıyorsunuz görüşmeden. Eğitim sürecinde de bu samimiyet ve güven devam ediyor. Son derece sistematik ve bilimsel bir modelin içerisinde çalıştığınız gerçeği, Erdem Hoca ya da salonu paylaştığınız diğer insanlarla kurduğunuz yakınlıktan ve paylaşımların özgünlüğünden hiçbir şey eksiltmiyor. Erdem Hoca eğitimin içeriğini grubun dinamiğine uyarlama konusunda müthiş bir başarıya sahip. Hem bireylerin kişisel süreçlerine saygı gösteriyor, hem de materyallerin gerektirdiği odağı ve objektifliği koruyabiliyor.

Ben de Hayatın Ritmi ekibinin parçası olduğumdan beri Duygusal Zekanın gelişimi ve ülkemizde yaygınlaşması için gösterilen çabaya çok yakından şahit oldum. Tanıştığımızdan beri gösterdikleri özen ve sıcaklık için, bana duydukları güven için sevgili hocama ve Sanem Ceyhan’a teşekkür etmek istiyorum. Dört gün boyunca yoğun bir paylaşımda bulunma şansı elde ettiğim ve arkadaşlarım diyebilmekten mutluluk duyduğum Six Seconds 2019 mezunlarına da teşekkürlerimi ve sevgilerimi bir kez daha iletiyorum.

Cemre Kontacı

 

Six Seconds EQ Değerlendirici Sertifikasyon Programımız üçüncü kez, 9-10-11-12 Nisan 2020 tarihlerinde sizlerle buluşacak. Programımıza göstermiş olduğunuz ilgi için çok mutlu ve gururluyuz. Katılmak isteyip fırsat bulamayan veya kontenjan dolayısıyla aramızda bu kez yer alamamış olanları ve Duygusal Zeka üzerinde derinleşmek isteyen herkesi yeni programımız için bizimle  iletişime geçmeye davet ediyoruz.

Hayatın Ritmi AilesiÖnerilen Ziyaretler
En Çok Okunan Blog Yazıları
Diğer Blog Yazıları