Blog

Sirtaki ile Takım Çalışması

Sirtaki ile Takım Çalışması
Paylaş

2018-05-17 21:35:11

Günümüz dünyasındaki şirketlerin omurgasını organizasyondaki takımlar oluşturmaktadır. Şirketlerin üstün performans sergilemesindeki faktör ekiplerinin motive olup uyum içinde çalışmasından doğan verimlilik ve sinerjidir.

Kaliteyi ve verimi arttıran en önemli unsur takım çalışmasıdır. Takım çalışması, üyelerin birbirlerini dinleyerek bilgilerini paylaşmalarına ve yapıcı geribildirim almak / vermek suretiyle olumlu değişiklikler yapmalarını sağlar. Böylelikle ekip üyeleri arasında karşılıklı güven tesis edilmiş olur. Takım çalışması eğitimi süresince yapılacak aktivitelerle aktif dinleyen, empati kuran, uyumlanan, motivasyonu ve sinerjisi yüksek takımların oluşması sağlanmaktadır. Eğitim sonrasında organize edilen süreçlerle takım ruhu canlılığı sürdürülür. Bu anlamda diğer takım çalışması eğitimlerinden farklı olarak eğitimimizi uyum ve sinerjinin en etkili dışavurumuna yardımcı olmak için Sirtaki dansının çalışma hayatı ile benzerliklerini temel alarak hazırladık.

Değerli eğitmenimiz Erdem Ercan’a ait pek çok renkli yetkinlikten biri olan dansın diğer yetkinlikleriile birleşimi sonucunda bu yenilikçi ve gerçek uyum yaratan eğitim ortaya çıkmıştır. Kendisi folklor,dans tiyatrosu, 18 yıldır devam eden Arjantin Tangosu ve Yunan Halk dansları alanlarındaki birikimiile şu ana kadar 500’ün üzerinde öğrenciye Sirtaki tutkusu aşılamıştır. (2010 yılında kurulan Sirtaki İstanbul’un başeğitmenidir.)

Hayatın Ritmi kurucusu Erdem Ercan, Duygusal Zeka, Yönetici -Takım Koçluğu (AoEC) ve Beden Dili - Mikro-ifadeler uzmanlıklarını 12 yıllık yöneticilik ve 8 yıllık girişimcilik deneyimi ile birleştirerek Koçluk, Eğitim ve Konuşmalarında etkili araçlar olarak kullanmaktadır. Six Seconds Duygusal Zeka organizasyonunun Türkiye partneri ve ileri düzey eğitmenidir. Six Seconds metodolojisi, ilkeleri ve değerlendirme araçları ile kişilerin ve kurumların Duygusal Zeka yetkinliklerini geliştirme üzerine eğitimler gerçekleştirmektedir. ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) tarafından onaylı CCE belgeli Tango & Coaching eğitiminin John Leary Joyce ile birlikte yaratıcısıdır. Bu eğitim katılımcılar tarafından çok beğenilerek İstanbul, Londra ve Budapeşte de gerçekleştirilmiştir.

Tüm bu deneyim ve birikim ile gerçekleştirdiğimiz “Sirtaki ile Takım Çalışması” eğitimlerimizden bazıları:

 

 

L’oreal ekibi ile Narköy’de gerçekleştirdiğimiz çalışmada farklı öğrenme şekilleri olan bireylerin belirlenen hedefe aynı anda ve uyum içinde yönelmeleri kendilerine ve takıma olan güvenlerini de arttırdı.

İletişim kanalları etkili ve doğru şekilde kullanıldığında şirketlerin performansı için elzem olana “takım”ların verimini arttırmak için nelere ihtiyaç olduğun Sirtaki ile deneyimleyen katılımcılar kendileri ve ekipleri için farklı iç görüler yakaladılar.

Yetişkinler için en etkili öğrenme biçimleri araştırıldığında “bireylerin birbirlerinden öğrenmeleri” en üst sıralarda yer almaktadır. Sirtaki ile bir takım olabilmeyi ve aynı hedefe yönelmeyi daha net ve somut şekilde deneyimleyen katılımcılarımız “birbirlerinin bilgelikleri” nden de derin bir biçimde öğrendiler. Takım çalışmasında birlikte hareket edebilmenin, birbirine görünmez bağlarla bağlı kalarak çalışmanın gerektirdikleri ve Sirtakide yakalanan ritim ile oluşturulan sinerji çok keyifliydi. Koç grubu liderleri ile yaptığımız çalışmada da benzer kazanım ve öğrenimleri elde eden katılımcılarımızın ana teması da “Lider Sensin” oldu.

2017 Ağustos ayında Nobel İlaç İnsan Kaynakları ekibi ile gerçekleştirdiğimiz “Takım Gelişim Programı”mızın bir parçası olan “Sirtaki ile Takım Çalışması”nda ekip üyeleri birbirleri ile  uyumlanma ve karşılıklı güvene dayanan ekip ruhunu oluşturma konusunda olumlu temeller attıklarını ifade ettiler.

Siz de şirketinizdeki takımların birbirleri ile uyumlu ve karşılıklı güvene dayalı ilişkiler geliştirmiş, aktif geribildirim alıp/vererek olumlu değişim yaratabilen ekipler olmaları konusunda bu yenilikçi yaklaşımı deneyimlemek isterseniz info@hayatinritmi.com.tr adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.Önerilen Ziyaretler
En Çok Okunan Blog Yazıları
Diğer Blog Yazıları