Blog

Nasıl daha empatik olunur?

Nasıl daha empatik olunur?
Paylaş

2018-05-17 22:03:48

 

Empati, yaratıcılağa dayanarak başka birinin yerine kendini koymak ve onun duyguları ile bakış açısını anlamaktır. Eğer son dönemde dikkatinizi çekmedi ise bu günlerde bu konu ile fazlasıyla karşılaşabilirsiniz. Politik kutuplaşmadan ırksal gerilime ya da tüm dünyadaki savaşlara kadar çok önemli bir yetkinlik açısından dibe vurmuş gözüküyoruz. Peki bu konuda ne yapabiliriz? Bu her birimizin empati yetkinliğini parlatması – arkadaşlarla, çalışanlarla, ve hatta yabancılarla - ile başlar. Ve işte tam da bunu yapmak için sizlere bazı ipuçları.

 

#1 Merakı alışkanlık haline getirin.

Yargılamadan meraka geçiş yapabilmek empati yetkinliğini geliştirmek isteyenler için önemli bir adımdır. İster arkadaşlar, çalışanlar ya da tamamen yabancı kişiler olsun bizler çok sık diğerlerini kendi varsayımlarımıza göre yargılarız. Ancak kendimize merakı bir alışkanlık haline getirmeyi öğretebiliriz. Bu da “gerçekte ne olduğunu bildiğini” düşünmekten “aslında ne olduğunu merak etmeye” kendimizi değiştirmek ile mümkündür. Zihinsel değişim hemen göze çarpmasa da bakış açımızı büyük oranda değiştirebilir. Şu durumu değerlendirin.

Hikaye

Bir süpermarkettesiniz ve sizinle en sevdiğiniz yoğurt arasında küçük bir çocuk ağlama krizi geçiriyor. Anne ise kontrolü kaybetmiş gözüküyor; pek bir şey söylemeden veya yapmadan orada öylece duruyor.

Yargılama

Korkunç bir anne. Şunun çocuklarına bak bir kasırga gibi yıkıcı davranıyorlar ve o hiç bir şey yapmıyor. Bazı insanlar hazır oluncaya kadar çocuk sahibi olmamalı.

Merak

Anne çocukları ağlama krizi geçirirken pek bir şey yapıyor gibi gözükmüyor. Merak ettim acaba hayatında neler oluyor? Belki bunalmış, uykusuz, 2 yaş sendromundan yorulmuş ya da ne yapması gerektiğinden emin değil? Belki bir sarılma ile ona her şeyin düzeleceği güvencesini verebilirim. Bir doz merak ve gidip ona alışverişini bitirmesi konusunda yardım etmek istiyorum.

Merak durumuna nasıl geçileceğini, beyanda bulunmaktan soru sormaya geçiş olduğunu gördünüz. Ve bu da daha empatik olmak için bizi geliştirmektedir

 

Daha empatik mi olmak istiyorsunuz? Merakı deneyin – ifadeler ile soruları yer değiştirin.

 

#2 Ağınızı genişletin.

Özellikle yabancılara hissedilen empati, bizden farklı olan insanlarla karşı karşıya olduğumuzda başlar. Araştırma bulgularına göre farklı ırktan insanlarla iletişimde olmak onlara karşı empatimizi nörolojik seviyede arttırmaktadır. Yani, daha empatik olmak istiyorsanız ağınızı genişletin. Queensland Üniversitesinde yapılan etkileyici bir araştırmaya* göre psikolog Yuan Cao ve çalışma arkadaşları, ırksal olarak bizden farklı olan gruplarla etkileşimde olduğumuzda onlara karşı hissettiğimiz empatnin onları acı çekerken gördüğümüzde arttığını bulgulamışlardır. Bu çalışmada, 23 çinli göçmen bazıları Çinli bazıları beyaz ırktan olan aktörlerin oldukça acılı bir şekilde yüzlerine şırınga enjekte edildiği videoları izlemişlerdir. Katılımcılar videoları izlerken beyinleri fMRI teknolojisi ile gözlemlenmiş ve gerçekten hayret verici bulgular tespit edilmiştir. Çinli göçmenler Çinli aktörlerin acı çeken videolarına beyaz ırktan olan aktörlerden daha güçlü tepki göstermişlerdir. Ancak hepsi bu değil. Hayatlarında beyaz ırktan olanlarla daha fazla iletişimde olduklarını bildiren Çinli göçmenler onlara daha fazla empatik yanıtlar vermişlerdir. Bu da bize kendi grubumuza karşı daha fazla empati göstermenin diğer gruplara empati için şekillendirilebilir bir özellik olduğunu göstermiştir. Örneklem küçük olsa da bu etkileyici çalışmanın yeniden yapılması gerekiyor.

Bu bulgular, “nasıl daha empatik olunur? sorusuna bir yanıt olarak, tanımın geniş anlamı ile, daha fazla insan (özellikle kendi grubunuzdan farklı olanlar) ile etkileşim içinde olmanın önemini işaret etmektedir. Pek çok insan için, farklılıklara yaklaşabilecekleri belirli limitler vardır. Ancak endişe etmeyin, bir sonraki aşamamız oldukça kuvvetli ve sınırlar yok.

 

#3 İyi bir kitabın içinde kaybolun.

Ama herhangi bir kitap değil.

Edebi kurgu okumanın, özellikle empatiyi geliştirdiği görülmüştür. Bu bulgular, New York’taki The New School’da Sosyal Psikolog olan Emanuele Castano tarafından yönetilen etkileyici bir dizi çalışmadan alınmıştır. Bu çalışmada katılımcılar edebi türlere göre 2 farklı okuma grubuna ayrılmışlardır. Popüler kurgu, edebi kurgu, düz yazı veya hiç biri şeklinde ve daha sonra kendilerine bir test uygulanarak diğer insanların duygularını anlamak ve anlam çıkarmak konusundaki yetenekleri ölçülmüştür. Bulgular dikkate değer olmuştur. Katılımcılar hiçbir şey, popüler kurgu ya da düz yazı okuduklarında sonuçlarında etkileyici bir şey bulunamamıştır. Ama edebi kurgu okumak empati kurma yeteneklerinde büyük artışa yol açmıştır. Bu nasıl olabilir? Edebi kurgu kitapları karakterlerin psikolojik karmaşıklığına bakmaya eğilimlidir. Bu ilginç, karışık karakterler hikayeyi harekete geçirmekte; biz okuyucularda duygusal olarak onların arzu ve motivasyonlarına dahil olmaktayız. Karakterlerin iç hayatları kolaylıkla fark edilmemekte ancak daha derin keşfe izin vermektedir ki bu da kitabın katmanları arasında sıklıkla açığa kavuşur. İnsanların merakını çekmek için güzel bir reçeteye benziyor değil mi?Ortaya çıkan, empatiyi geliştirmeye gelince kurgu karakterler üzerinde çalışmak mükemmel derecede iyi! Buradaki olasıklıkları hayal edin. Bir grup göçmen ailesi ile zaman geçirebilir veya savaş şehri Musul’da (Irak) yaşayan biri ile... Ancak bu onlara olan empatini aktif olarak geliştiremeyeceğin anlamına gelmez. Edebi kurgu kanalı ile empatiyi global olarak deneyimleyebiliriz. Bu karmaşık, global olan bir dünya da oldukça faydalı hatta gerekli .

 

#4 Başka bir dil öğrenin.

Veya en azından çocuklarınızı maruz bırakın.

Chicago üniversitesinde yapılan bir çift araştırma çalışmasının bulgularına göre çift dilli çocuklar hatta başka bir dil ile tanışmış olanlar diğerlerinin bakış açılarını alma konusunda artmış bir yetenek gösterdiler. Temel olarak bu da daha empatik olmaktır.

İlk çalışmada 4 ila 6 yaş arasındaki çocukların farklı boylardaki arabaları harekete ettirmeleri istendi. Küçük, orta ve büyük boylarda 3 araba vardı. Çocuklar masanın bir tarafında durmakta ve diğer taraftaki tüm arabaları görebilmekteydiler. Ancak onların tam karşısında oturan bir yetişkin küçük arabayı görememekteydi ve çocuklar yetişkinin sadece orta ve büyük boy arabayı görebildiğini görüyorlardı. Yetişkinler çocuklara her “Oh, küçük bir araba görüyorum, onu benim için alabilir misin?” dediklerinde çift dil konuşan ya da ikinci bir dil ile tanışmış olan çocuklar orta boy arabayı hareket ettiriyorlardı. (yetişkinlerin görebileceği en küçük araba). Yetişkinlerin bakış açısını alarak buna uygun hareket etme konusunda daha büyük bir yetenekleri vardı.

 

  

 

 

İkinci çalışmada oldukça benzerdi; ancak daha küçük çocuklar için basitleştirilmişti. 14-17 ay arasındaki bebekler içindi. Masa üzerinde iki adet muz bulunmaktaydı; ve her ikisini de görebilmekteydiler. Oysa masanın karşısında oturan yetişkin muzlardan birini görememektedir. Yetişkin muzu rica ettiğinde, çift dilli veya ikinci dile maruz kalmış çocuklar yetişkinlere büyük oranda görebildikleri muzu vermişlerdir. Durumu yetişkinin bakış açısından görme konusunda büyük bir yetenek göstermişlerdir. Bunun başka bir dil öğrenmek ile ne ilgisi var? Cornell Üniversitesinde insan gelişimi ve psikloloji profesörü olan Katherine Kinzler’in teorisine göre iki dilin konuşulduğu evlerde büyümek çocuklara zengin bir sosyal tecrübe sağlamaktadır. Bu evlerde çocuklar kimin hangi dili kiminle, ne zaman ve nerede konuştuğunu çözmek ile kimin neyin anladığını anlamaya mecbur kalmaktadırlar. Bu da hayatları içerisinde diğerlerinin bakış açısını da almak gibi büyük bir yeteneğe dönüşmektedir. İyi değil mi?

 

#5 Herhangi birine nasıl olduğunu sorun.

Sorun ve durup onları gerçekten dinleyin.

Burada kastettiğim birden fazla duyunuz ile dinleyin. Kişilerin söylediklerinin yanı sıra vücut dillerine, yüz ifadelerine ve genel tutumlarına da dikkat edin. Bunu marketteki kasiyer ile, kahvenizi hazırlayan barista veya en yakın arkadaşınız ile deneyimleyin. Hepimizin otomatik pilottaki etkileşimler içinden çıkarak nefes almaya ihtiyacımız var. Diğerleri ile bağlantı kurmak konusunda aktif olarak çalışmak istiyorsanız; bunu günde en az 1 sefer deneyin. Soruyu daha da içten sorun ki sizin gerçekten bilmek istediğinizi, hızlı ve otomatik bir “İyiyim” cevabını aramadığınızı bilsinler. Bu gerçekten soruda çok küçük bir değişim olsa da insanlar sizin gerçekten onlara değer verdiğinizi bilecekler. Sempati diğerlerine karşı şefkat hissetmek anlamına gelir; bu durumda empati diğerlerinin duygularını anlama hatta hissetme yeteneğidir. Daha derin ve kişiseldir. Birine nasıl olduğu sorusunu öyle bir yoldan sorun ki sizin gerçekten derin ve kişisel bir yanıt istediğiniz anlaşılsın.

*Racial bias in neural response to others’ pain is reduced with other-race contact by Cao, Yuan, Contreras-Huerta, Luis Sebastian, McFadyen, Jessica and Cunnington, Ross (2015)

 

Hayatın Ritmi, dünyanın ilk ve en büyük Duygusal Zeka organizasyonu Six Seconds'ın Türkiye partneridir.

Türkiye’de 2018 yılında ICF iş ortağı Six Seconds’ın Sertifikasyon eğitimlerini Hayatın Ritmi olarak vermeye başlıyoruz. Duygusal Zeka’nın ölçülebilir, geliştirilebilir yetkinliklerini Koçluk  çalışmalarında “olumlu değişim” için farklı sektörlerdeki önemli şirketlerde deneyimliyoruz.

Six Seconds Sertifikasyon eğitimleri için ve iş hayatında Duygusal Zeka temelli- İletişim, Liderlik Takım eğitimlerimiz ve tabi ki Duygusal Zeka Koçluğu hakkında detaylı bilgi için bizlere info@hayatinritmi.com.tr adresinden ulaşabilir ya da www.hayatinritmi.com.tr den gelişmeleri takip edebilirsiniz.

 

Duygusal Zeka Eğitimlerimiz

Duygusal Zeka Liderlik Programı http://hayatinritmi.com.tr/tr/liderlik-20

Duygusal Zeka Eğitimi http://hayatinritmi.com.tr/tr/duygusal-zeka-19

Satış Ekipleri için Duygusal Zeka http://hayatinritmi.com.tr/tr/satis-profesyonellerinin-duygusal-zeka-gelisimi,122

İletişim ve İşbirliği için Duygusal Zeka http://hayatinritmi.com.tr/tr/iletisim-21

Değişime Liderlik Etmek için Duygusal Zeka http://hayatinritmi.com.tr/tr/degisime-liderlik,96

Duygusal Zeka ile Yaratıcı Düşünme ve Yenilikçi Olma http://hayatinritmi.com.tr/tr/yaratici-dusunme-ve-yenilikci-olma,118Önerilen Ziyaretler
En Çok Okunan Blog Yazıları
Diğer Blog Yazıları