Blog

Kariyer.net Hedeflere Yönelik Yetenek Geliştirme

Kariyer.net Hedeflere Yönelik Yetenek Geliştirme
Paylaş

2017-05-09 23:23:14

Kariyer.net

14 Mart 2017

Hedeflere Yönelik Yetenek Geliştirme                

Dünyanın ilk ve en büyük duygusal zeka organizasyonu olan Six Seconds tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre üstün performans sergileyen liderler, diğer liderlere göre 43 kat daha fazla performans sergilerler. Bu performansı sergilerken beyinlerinde mevcut 18 yeteneğinin tümünü durum ve ihtiyaca göre kullanabilirler.

Six Seconds’ın bu bulgularına göre geliştirdiği “Beyin Yetenek Profili” ise bireylerin 18 yetenek içerinden sıklıkla kullandıkları 6 tanesini değerlendirmek üzere tasarlanmıştır.

Kariyernet bünyesinde düzenlediğimiz bu çalışmamızda öncelikle yetenekleri tanımladık. Bu yetenekleri nerede, ne zaman ve hangi durumlarda kullanmanın bizlere verimli ve mutlu bir hayat sunacağı konusunda katılımcılarımızın görüşlerini aldık.

Çalışmada yeteneklerin iş yaşamındaki önemini net olarak tanımlamaya çalıştık. Her bir bireyin beyninin birbirinden nasıl farklı algıladığını, nasıl farklı işlediğini ve nasıl farklı motive olduğunu vurgulamak için beynin çalışma esaslarına değindik. Yeteneklerimizin beynimizin çalışma esasları ile ilişkisini de irdeledik.

İş ortamımızda beraber zaman geçirdiğimiz ekip arkadaşlarımızın beyin yeteneklerini fark ederek hangi durumda kimden destek alabileceğimizi bilmek bize performans artışı ve başarı olarak yansıyacaktır. Katılımcılarımızın bu bakış açısı ile konuyu ele alabilmeleri için önce kendi beyin yeteneklerinin farkına vararak bunları hangi amaç için kullanacaklarını deneyimlemelerini sağladık.

Belirledikleri hedef için hangi yeteneklere ihtiyaçları olduğunu değerlendirmeleri sonrasında bu yetenekleri geliştirmeleri için nasıl adımlar atacaklarını da tespit etmelerini istedik.

Kişinin hedefine yönelik olarak kullanacağı yeteneklerin takım içerisinde özellikle liderlik rollerinde ne kadar etkili olduğunu hep birlikte ele aldığımız bu çalışma oldukça keyifli ve öğretici idi.

Özellikle her katılımcıların hedefleri ve bu hedeflere yönelik yeteneklerini netleştirdikten sonra geliştirmek için atacakları ilk adımı taahhüt ettikleri çalışmanın interaktif olması bu bilgilerin ve taahhütlerin kalıcı olmasına da katkıda bulundu.

Birbirinden değerli görüşlerin paylaşıldığı bu seminer için bizlere destek sağlayan Kariyernet ailesi ile  bilgelik dolu katılımcılarımıza çok teşekkür ederiz.

Değerli katılımcılarımızın seminer hakkındaki yorumları

 • İhtiyacımız olan yetenekleri fark etmemizi ve hayata geçirmemizi kapsayan bir eğitimdi. Faydalı ve farkındalığımızı artırmaya yaradı.
 • Hedeflere Yönelik Yetenek Geliştirme eğitimine katıldığım için mutluyum.  Eğitmenimiz konusuyla ilgili ve sosyal ilişkileri gelişmiş bir niteliğe sahipti. Kendisine eğitime katıldığım için mutlu olduğumu söyleyebilirim.
 • Eğitmen ve eğitim içeriği çok eğlenceliydi, interaktif ve sade bir eğitim verdiğiniz için teşekkür ederim. Farkındalık yaratmak için gayet yeterli.
 • Keyifli ve verimli bir eğitimdi, öncelikle emeğinize sağlık.
 • Eğitmen başarılı ve bilgili, alanında tecrübeli. Daha önce de bir eğitimine katılmıştım.  Takım çalışması, konuyu anlam ve farkındalık kazanmamız açısından etkili ve kalıcı bir eğitim olmasını sağlamıştır.
 • Eğitimin farklı ve katılımcıların aksiyon alması sağlandığı için etkileyiciydi. Eğitmen, eğlenceli ve kişilerle bire bir iletişim kurmaya çalıştığı için keyif aldım.
 • Eğlenceli, bilinçli eğitmenden uygulamalı takım çalışmalı, güzel ve keyifli bir eğitim aldık. Farklı yollardan düşüncelerimizi uyandırdı.
 • Grupta farkındalık yaratmakta başarılı olan bir seminerdi. Eğitmen grubu interaktif bir şekilde tutabiliyor.
 • Zaman-içerik performansına baktığımızda eğitim verimliydi. Eğitmenin bilgi birikimi, anlatım biçimi, uyguladığı yöntemler eğitimden kopmamızı engelledi. Kendisine çok teşekkür ederiz, başka bir eğitimde görüşmek dileğiyle…
 • İyi bir konuşmacı, bilgili, samimi ve sempatik bir eğitimci. Eğitim sonunda kendimle ilgili çıkarımlarda bulundum, keyifle dinledim ve eğlendim.
 • Gayet pratik, anlaşılır bir içerik. Sanki bir şey anlatılmıyor gibi geliyor, bir bakıyorsunuz ki öğrenmiş ve farkına varmışsınız.  Sınıf ortamı(ders-hoca) oluşturmadan eğitim verebilmenin mümkün olduğuna şahit oldum.

 

 Önerilen Ziyaretler
En Çok Okunan Blog Yazıları
Diğer Blog Yazıları