Blog

İş Yaşamında Duygusal Zeka’nın önemi

İş Yaşamında Duygusal Zeka’nın önemi
Paylaş

2016-11-18 22:12:17

Duygusal Zeka “Duyguları” etkili bir şekilde kullanabilme kabiliyetidir. 1990 yılında ilk araştırmaları başladığından bugüne kadar yaratıcı kurumlarda “Duygusal Zeka” yetkinliklerinin işe alımlarda ve eğitimlerde nasıl kullanılabileceği test edilmeye başlanmıştır. 


Duygusal Zeka yetkinlikleri tamamen test edilebilir ve öğrenilebilir olması yanında koçluk ve eğitimlerle de geliştirilebilmektedir.


İş hayatında bu yetkinliklerin etkili şekilde kullanımı sonucunda:

 

  • Daha yüksek “duygusal zeka”ya sahip satış profesyonelleri işe alınıp eğitilebilir; bu sayede satış performansında ölçülebilir artış sağlanabilir
  • Daha yüksek “duygusal zeka”ya sahip müşteri temsilcileri ile artan müşteri memnuniyeti sağlanabilir
  • İşe alınırken değerlendirilen ve geliştirilen duygusal zekası yüksek üst düzey yöneticiler ile üstün liderlikle şirketlerin genel performansı arttırılabilir

EQ uygulamalarının en önemlilerinden biri liderler için tasarlanan ve yüksek performansa yönelik eğitimlerdir. Bu eğitimler ve destekleyici koçluk çalışmaları ile yüksek üretim ve karlılığı arttırarak çalışan bağlılığını destekleyen organizasyonel bir iklim yaratılmaktadır.


Dünya’da duygusal zeka’yı çalışan ve akademik olarak da çalışmaları metodolojik bir temele oturtmuş olan Six Seconds organizasyonunun Türkiye Partneri “Hayatın Ritmi” de ulusal bazda pek çok şirket ile  çalışmaktadır.
Sizde şirketiniz için hedeflediğiniz yüksek performans ve çalışan verimliliği elde etmek istiyorsanız lütfen bizimle temasa geçiniz.

Sanem CEYHAN

Hayatın Ritmi

İş Geliştirme DirektörüÖnerilen Ziyaretler
En Çok Okunan Blog Yazıları
Diğer Blog Yazıları