Blog

Dördüncü Sanayi Devriminde Duygusal Zeka ile Öne Çıkmak

Dördüncü Sanayi Devriminde Duygusal Zeka ile Öne Çıkmak
Paylaş

2018-05-17 23:06:08

Globalleşen dünyamızda sistemin bizden talepleri, sürdürülebilir bir ekonominin sağlanması için gerekenler ve bu sistemde çalışanların öne çıkmak için sahip olması gereken beceriler değişiyor, dönüşüyor. Şu anda içinde bulunduğumuz bu teknolojik dönüşüm evresi, dünyanın önde gelen ekonomik liderleri ve bilim insanları tarafından Dördüncü Sanayi Devrimi olarak adlandırılıyor. İnternet, veri alışverişleri, siber-fiziksel sistemler ve günümüz üretim teknolojilerini kapsayan bu terim, yeni bir ekonomik çağa ışık tutuyor.


Dördüncü Sanayi Devriminin belki de en büyük özelliği üretim ve hizmetlerin otomasyon ve yapay zeka gibi insan dışı öğelere büyük ölçüde dayanması. İstihdam problemleri yaratacağından korkulan bu yeni teknolojik düzende bu korkudan uzak olmak ve her zaman aranan bir çalışan olarak öne çıkmak, tüm bu otomasyonun sahip olmadığı yegane güce sahip çıkmaktan geçiyor: duygular.


Hissetme, empati kurma, sağduyulu kararlar alma becerileri, yeni ekonomik düzende en büyük farkı yaratacak güçler. Duyguları ve onların bize sağladığı son derece değerli verileri keşfetmek ve bunlardan yararlanmak, bir çalışan ya da lider olarak öne çıkmanızı, dönüşen ekonomik sistemlere adapte olmanızı ve değişim dalgalarını iyi takip etmenizi sağlayacaktır. Duygusal Zeka yetkinliklerinizi tanımak ve geliştirmek, bu yolculukta ihtiyaç duyacağınız araçları size sunar. İşte Duygusal Zekanın sağladığı temel becerilerden bazıları:


•  Kendinizi tanımak. Hislerinizi ve düşüncelerinizi doğru çözümleyerek vereceğiniz tepkileri izleyebilir, farkındalığınızı geliştirebilirsiniz.


•  Empatiyi geliştirmek. Çevrenizdeki insanların duygularını anlayarak ve durumu okuyarak nasıl davranmanız gerektiğini kestirebilirsiniz. İnsanlara önemsendiklerini ve anlaşıldıklarını hissettirerek organizasyonunuzdaki güven duygusunu güçlendirebilirsiniz.


•    Vizyon yaratmak. Rasyonel veriler kadar duygusal verileri de hesaba katarak insanların kendilerini adamak isteyecekleri, anlamlı ve güçlü bir vizyon yaratabilir ve bunu sürdürebilirsiniz.


•    Liderlik etmek. Çizelgeler ve programlar ile çalışanlarına ya da iş arkadaşlarına ne yapacağını söyleyen bir yönetici yerine insanları gözeten, onlarla beyin fırtınası yapan, ilham veren bir lider olabilirsiniz.


•    Değişime açık olmak. Katı ve değişmez bir tavırda olmak yerine sürekli değişen ve güncellenen bu sistemde yenilikleri takip etmek büyük bir önem taşır. Esneklik göstermeyi bilip yeniliklere açık olarak sağduyulu adımlar atabilir, size artık hizmet etmeyen ne varsa geride bırakabilirsiniz. Böylelikle yeni gelecek sistemlere, fikirlere ya da uygulamalara yer açabilir, bunları doğru bir şekilde adapte etmeye başlayabilirsiniz.


Yukarıda söz ettiklerimiz, Duygusal Zekanın sunduğu beceri ve yetkinliklerden yalnızca bir kısmı. Duyguların bize sunduklarından yararlanmak, nasıl bir değişim dalgası kıyıya vurursa vursun bundan sağ çıkacağımızı bilmek ve sürdürülebilir başarının anahtarına sahip olmak için sizleri Duygusal Zekanızı keşfetmeye davet ediyoruz. 3-4-5-6 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek Six Seconds EQ Sertifikasyon Programımıza katılarak Duygusal Zekanızın kilidini açabilir, sertifikasyon sonunda bir EQ Değerlendiricisi olarak çevrenizdeki insanların ya da kurumunuzdakilerin bu yetkinliklerden yararlanmasını ve performanslarını geliştirmelerini sağlayabilirsiniz.

Detaylar için: https://www.hayatinritmi.com.tr/tr/six-seconds-sertifikasyon-egitimi-bilgileri,168
 Önerilen Ziyaretler
En Çok Okunan Blog Yazıları
Diğer Blog Yazıları