Blog

Duygusal Zekasını Etkin Kullanan Liderlerin 18 Yeteneği

Duygusal Zekasını Etkin Kullanan Liderlerin 18 Yeteneği
Paylaş

2018-03-05 10:46:43

Duygusal Zeka kavramının ilk ortaya çıktığı 90’lı yıllardan bu yana iş hayatında “liderlik” ve “liderlik yetkinliklerinin” tanımları pek çok kez yenilendi. Yapılan araştırmalarla gelinen noktada bugün liderlikte üstün performans sergileyenlerin öne çıkmasındaki yetkinliklerden birinin Duygusal Zeka olduğu tespit edilmiştir.

Six Seconds’ın “Neden bazı liderler diğerlerine göre daha başarılı? Başarılı olanlarda IQ ile EQ’nun dağılımı nasıl? Liderlikte başarılı olmak için nelere dikkat edilmeli?” Gibi pek çok soru ile yola çıkan araştırmasında 35-65 yaş aralığında 4 kıtadan seçilen liderle çalışılmıştır.

Bu çalışmalarda Duygusal Zeka ile davranışlar arasındaki bağlantı tanımlanarak üstün performans gösterenlerin güçlü bir yetenek setine sahip oldukları netleştirilmiştir.

Bu set içerisindeki her bir yeteneği ihtiyaç durumda ortaya çıkararak kullanılabilen liderler hem kendileri hem de çevreleri adına en uygun sonucu üretmek için duygu ve düşüncelerini harmanlama kapasiteleri yani Duygusal Zekaları yüksek olanlardır.

Bu yetenekleri yakından incelediğimizde liderlerin performans için hangi davranışları sergiledikleri de  ortaya çıkmaktadır.

Bu ilk üç yetenek insanların, rasyonel verileri etkin ve verimli bir şekilde işlemesine olanak verir. 

Veri madenciliği: Neyin önemli olduğunu anlamak için, ipuçlarını toplarsınız, bağlam içindeki kalıpları görürsünüz ve önemli olmayanları kapsam dışında bırakırsınız.

Modelleme: Olası yolları görmek için, mevcut verilerden olasılıkları belirlersiniz.

Önceliklendirme: Neyin önemli olduğuna karar vermek için, seçenekleri değerlendirirsiniz ve kısıtlamalara karşı en iyi sonuçları göz önünde bulundurursunuz.

Bu yetenekler insanların duygusal verileri etkin ve verimli bir biçimde kullanmasına imkân verir.

Bağlantı: Uyum sağlamak için, kendinizi açarsınız, duyguları yansıtır ve insan “ağ (wi-fi)”ına bağlanırsınız.

Duygusal İçgörü: Başkalarını ve onlarla ilişkilerinizi anlamak için, onların duygularını fark eder ve bu verileri anlamlandırırsınız.

İşbirliği: Etkin ilişkiler kurmak için, çeşitli ihtiyaçları dengelersiniz. İnsanların uyumu için doğru duygu ortamını yaratırsınız.

Riskin değerlendirilmesi, analiz ve koruma konularında bu yetenekler yardımcı olur.

Derin Düşünme: Açıklık ve netliği arttırmak için, durup geriye bir adım atıp bakar ve değerlendirirsiniz.

Uyumluluk: Bakış açınızı değiştirmek için değerlendirir ve kendinizi yeni anlayışa göre uyumlu bir konuma getirirsiniz.

Eleştirel Düşünme: Belirsizlikten anlam çıkarabilmek için, değerlendirip, adapte eder ve daha sonra iç görünüzü uzun vadeye göre uygularsınız.

Bu yetenekler olanakların görülmesi ve yaratılmasında yardımcı olurlar.

Yılmazlık: Engellerin üstesinden gelmek için fırsatları belirler ve çözümleri üstlenirsiniz.

Risk Toleransı: Karmaşıklığı ele almak için, gelecek potansiyeline odaklanırsınız ve duygusal enerjinizin sorumluluğunu alırsınız.

İmgeleme: Bilinmeyeni gözünüzün önüne getirmek ve canlandırmak için, duygusal açıklığı, zihinsel berraklık ile bir araya getirirsiniz.

Bu üç yetenek eyleme geçmeye, enerjinin oluşturulmasına ve sonuçların ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Proaktiflik: Sorunları ortaya çıkmadan önce ele almak için başkalarını beklemez; iç motivasyonunuzu kullanırsınız.

Odaklanma: Neyin önemli olduğuna dair açıklık sağlamak için içinizdeki motivasyonu uzun vadeli vizyonunuzla birleştirirsiniz.

Problem Çözme: Çabuk sonuç almak için, hem bugün hem geleceğe odaklanırsınız ve harekete geçecek duygusal enerjiyi yaratırsınız.

 

Geleceği görmek ve yaratmak için bu yetenekler yardım eder.

   Vizyon: Neyin önemli olduğunu bilmek için, “Kutup Yıldızı” gibi değerlerinize bağlı kalırsınız.

Tasarım: Yönünüzü netleştirmek için hem uzun vadeyi hem de mevcut gerçekliği göz önünde bulundurursunuz.

Girişimcilik: Vizyona giden bir yol oluşturmak için, geleceği görürsünüz ve bugün ona giden yolda adımlar atmak için enerjiyi kendinizde bulursunuz.

Bu yetenekleri kullanarak liderlikte duyguları da veri olarak kullanıp açık ve net şekilde zorlukların üstesinden gelebilir, farklı bakış açılarını değerlendirebilir, vizyonunuza uyumlu diğerlerini de işe dahil edebilirsiniz. Six Seconds tarafından geliştirilen profiller ile en üst yeteneklerinizi de ölçümleyebilirsiniz. (Detaylı bilgi için http://hayatinritmi.com.tr/tr/beyin-yetenek-profili,132)

Sonuç olarak daha verimli, daha üretken ve mutlu olmak için Beyin Yeteneklerinizi kullanabilirsiniz. Bu konuda Türkiye’de ve çevre ülkelerde İleri Eğitmenimiz olan Erdem Ercan önderliğinde kurumların insan kaynağındaki performans artışını gerçekleştirmek için eğitim, koçluk ve danışmanlık hizmetlerimizle sürdürüyoruz.

Ayrıca Eylül 2018 itibariyle Türkiye’de Six Seconds Profillerine yönelik sertifkasyon programlarımızda Türkçe olarak verilmeye başlayacaktır. Sizde beyin profilleri konusunda uzmanlaşarak sertifikasyon programlarına katılmak isterseniz bizlere info@hayatinritmi.com.tr adresinden ulaşabilir veya www.hayatinritmi.com.tr adresinden gelişmeleri takip edebilirsiniz.Önerilen Ziyaretler
En Çok Okunan Blog Yazıları
Diğer Blog Yazıları