Blog

Duygusal Zeka’nın Yolu Kendini İyi Tanımaktan Geçer

Duygusal Zeka’nın Yolu Kendini İyi Tanımaktan Geçer
Paylaş

2018-08-30 00:27:27

Kendinizi ne kadar tanıyorsunuz?

Duygusal Zeka’nın gelişmesini sağlayan olmazsa olmaz kriterlerin en başında ‘’kendini tanımak’’ yani duygusal farkındalık geliyor. Duygusal Zeka, zannedilenin aksine duygusal bir karaktere sahip olmak değil, duygulara yön verebilmek anlamına geliyor.

Yani, bir durum ya da sorun karşısında hissettiğimiz duygular konusunda iç dünyamıza gerçekçi ve objektif bakabiliyor olmak; ortaya çıkacak tepkilerin yönetiminde önemli bir rol oynuyor.

‘’Düşünmeden söyledim’’ ‘’Düşüncesizlik yaptım’’ ‘’Senin böyle düşüneceğini bilemedim’’ ‘’Hatalıyım çünkü o an çok sinirliydim, fevri davrandım’’ gibi birçok cümlenin size hiç de yabancı gelmiyor olması; duygularınıza yön verme konusunda eksik bir şeylerin olduğunu gösteriyor.

Duygularınızı iyi okumak, etkilerini fark etmek; kişisel bir değerlendirme ile güçlü ve sınırlı alanlarınızın farkında olmak, başkalarının duygularını anlamak, hangi olay ya da durum karşısında, ne hissettiğinizi bilmek ve tepki yerine yanıt verme konusunda bir iç görü yeteneğinin temellerini atıyor.

Bu yüzden Duygusal Zeka’nın yolu, kendinizi iyi tanımaktan geçiyor.

Sadece bir savaş stratejisi olarak değil, hayatın her alanında; karşınızdaki kişi ya da kişiler ile ‘empati kurabilmek’’; duruma onların perspektifinden bakabilmek, endişe ve kaygıları ile ilgilenmek Duygusal Zeka’nın direksiyonunun bu kez sizde olmasına olanak tanıyor.Önerilen Ziyaretler
En Çok Okunan Blog Yazıları
Diğer Blog Yazıları