Blog

Duygusal Zeka ve Koçluk

Duygusal Zeka ve Koçluk
Paylaş

2018-05-17 23:24:02

Duygusal Zeka ve Koçluk:

2017 Anketinden İpuçları


Hazırlayan: Joshua Freedman

 

Koçluğu bu kadar etkili kılan nedir ve Duygusal Zeka yardımcı olur mu? Nasıl?

1138 adet profesyonelden - Yönetici ve Yaşam Koçu- ve 88 ülkeden danışanlardan elde edilen infografik, rapor ve iç görüler Joshua Freedman, MCC ve Marilynn Jorgensen, PCC tarafından derlenmiştir.

Koçluk için en güçlü metotlar nelerdir?

Yukarıdaki kelime bulutu, araştırma örneklemindeki deneyimli (200 saatten fazla Koçluk eğitimi almış olan) yönetici ve yaşam koçlarına göre temel konuları göstermektedir. Kelime bulutu, en büyük kelimelerin en anlamlı olduğu ve renklerin konuları temsil ettiği semantik analiz (Kapiche Araştırmaları) ile oluşturulmuştur. Koçlar “güç” için:

1.(Kırmızı Kelimeler)

Müşteriye odaklanın, hedefler hakkında düşünmeyi derinleştirmek için zorlayıcı, değerlendirici sorular sorun.

2. (Turuncu Kelimeler)

Aktif dinleme için güçlü bir yerde durun.

3.(Sarı Kelimeler)

Duygusal güçlü yönlerle çalışın. Kendini anlamasını ve farkındalığını geliştirin.

Demişlerdir.

Aşağıdaki infografikde de görebileceğiniz gibi, temel eğitimi yeni tamamlamış olan koçlar da bu konu başlıklarına değinmiştir. Ancak profesyonel yönetici ve yaşam koçları daha da derine inmektedir. İnfografik, üç temel soruda, profesyoneller (200 saatlik koçluk eğitimini tamamlamış) ile yeni koçların bilgilerini karşılaştırmaktadır.

Danışanların değişimini zorlaştıran engeller nelerdir? 

Hangi koçluk yöntemleri danışanların bu sorunlar üzerinde ayrıntılı çalışabilmeleri için enetkilidir?

Eğer Duygusal Zeka yardımcı oluyorsa neden?

 

Koçlukta Duygusal Zekanın rolü nedir?

Duygusal Zekanın öğrenilebilir, ölçülebilir yetkinliklerinin işte, okulda ve hayatta önemli olduğunu, kapsamlı araştırmalardan biliyoruz. Koçlar ve danışanlar da “Duygusal Zekanın paha biçilmez” olduğu konusunda hemfikirler. 

Duygusal Zeka Danışanlar için faydalı olmakla beraber koçlar için esas gerekli olandır. “Koçların zorluklarının üzerinde ayrıntılı çalışmak isteyen danışanlarına yardımcı olmak için güçlü Duygusal Zekaya sahip olması ne kadar önemlidir?” sorusu % 98 gibi yüksek bir ortalama ile “esas gerekli olan” şeklinde puanlandırılmıştır.

Danışanlara sorulan “Zorluklarınızın üzerinde ayrıntılı şekilde çalışmak için güçlü bir Duygusal Zeka geliştirmek, danışanlar için ne kadar önemlidir?” sorusu % 90 oranında “oldukça önemli” olarak puanlandırılmıştır.

Koçların en çok hangi alanlarda gelişmesi gerekmektedir?

Koçların bakış açısından, en önemli üç gelişim alanı şunlardır:

1. Güçlü bir koçluk ilişkisi geliştirme

2. Kendinizi koç olarak geliştirme

3. Etkili bir koçluk seansı yapılandırma

Danışanlar bunlara katılırken öncelikleri farklılaşmaktadır. Koçların en çok neyi geliştirmeyeihtiyaç duydukları sorulduğunda, danışanlar şunları söylemiştir:

1. Kendinizi koç olarak geliştirme.

2. Etkili bir koçluk seansı yapılandırma

3. Güçlü bir koçluk ilişkisi geliştirme

İster bir yönetici koçu ister hayat koçu veya bir danışan olsun, katılımcılar koçun kendini geliştirmesinin önemi konusunda çok yüksek puanlar vermişlerdir. Bu madde, bunun temel bir bileşen olduğunu göstererek 5 ölçekli puanlamada % 98 puan almıştır.

Koçluk Hizmetinde Değerlendirme Araçları

Six Seconds, koçlukta yaygın olarak kullanılan bir dizi güçlü Duygusal Zeka Değerlendirme ve insan-ölçümü araçları yayınladığından dolayı, koçlara ölçüm ile ilgili de sorular sorulmuştur. Çoğunluk, % 62'si bazı değerlendirme araçlarını kullanmaktadır. Bunların,

%32'si Duygusal Zeka değerlendirmeleridir. (öncelikle SEI)

%26'sı kişilik araçlarıdır. (DISC, MBTI veya 16PF gibi)

%8 güçlü yönlere ait araçlara odaklanır. (örneğin, VIA Karakter Güçlü Yönleri veya GallupGüçlü Yön Bulucu)

%34'ü kendi geliştirdiği anketler de dahil olmak üzere çok çeşitli araçlar kullanmaktadır.

Six Seconds'ın araçlarını kullananların büyük çoğunluğu (yaklaşık % 80’i) sadece bu değerlendirmeleri kullanmaktadır. (SEI, Six Seconds Duygusal Zeka Değerlendirmeleri ve VS, Yaşamsal Belirtiler İnsan Ölçüm araçları). Buna karşılık, başkaları tarafından yayınlanan Duygusal Zeka testlerini kullanan katılımcıların %69'u da ek değerlendirmeler kullanmaktadır.

Six Seconds'un değerlendirmelerine odaklanan katılımcılara da bakılmıştır. Bunların arasında, Duygusal Zekanın önemi %99, kendini koç olarak geliştirmenin önemi ise %97 oranında değerlendirilmiştir. Bu inanılmaz yüksek puanlar Six Seconds koçlarının Duygusal Zekaya ve ilkemiz olan “pozitif değişimin içte başlamasına” odaklandıklarını göstermektedir.

Profesyonel Koçların Derinliği

Aşağıdaki görsel, son derece iyi eğitilmiş koçlardan (ortalama 200 saatin üzerinde; bunların birçoğu 400 saatin üzerinde eğitim almış olan) alınan cevapları koç olarak mesleki gelişiminin başlarında olan kişilerden alınan cevaplarla karşılaştırarak üç temel soruyu vurgulamaktadır. Cevaplar çok benzer konu başlıklarını takip etmektedir, ancak daha derin uzmanlığa sahip koçlar daha derine odaklanmaktadırlar. Örneğin, yeni koçların cevapları sıklıkla davranışlara odaklanırken, deneyimli koçların cevapları ise davranışları yönlendiren duygu ve düşüncelere odaklanmaktadır

 

.

 

Duygusal Zekanın ne olduğunu, neden ve nasıl çalıştığını öğrenmek; Six Seconds Değerlendirme Araçları ve metotları ile Koçluk becerilerinizi güçlendirmek için kendi alanında yegane olan sertifikasyon eğitimleri Eylül 2018 itibariyle Türkiye’de başlıyor.

Dünyanın ilk ve en büyük Duygusal Zeka organizasyonu olan Six Seconds’ın modeli, metotları ve istatiksel olarak titizlikle hazırlanmış Değerlendirme Araçları Koçluk becerilerinizi güçlendirmeniz yanında kendi Duygusal Zeka yetkinliklerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. 

Six Seconds Türkiye partneri Hayatın Ritmi ev sahipliğinde ve kurucusu Erdem Ercan’ın liderliğinde gerçekleşecek olan sertifikasyon eğitimleri 3 ana başlıkta altında gerçekleşecektir.

 

A. EQ Kilidini Açmak:

Duygusal Zeka ile değer yaratmak ve bu yöntemin sizde nasıl işe yaradığını görmek içinkendinizi Six Seconds’ın benzersiz yaklaşımını deneyimleyin.

Tarih: 20.10.2018-14.11 2018 

Süre: 1 günlük sınıf eğitimi

Yer: Kadıköy

 

B. Beyin Profili Uzmanlık Sertifikasyonu:

Six Seconds’ın benzersiz Duygusal Zeka profillerini öğrenerek uygulayıcı olmanıza imkansağlar.

Ön Koşul: EQ Kilidini Açmak sertifikasyonu

Süre: 2 günlük sınıf eğitimi

Tarih: 15.11. 2018

Yer: Kadıköy

 

C. EQ Değerlendirici Sertifikasyonu:

Performansın ana faktörlerini ölçmek ve geliştirmek için eksiksiz bir set olan SEI (Six Seconds Emotional Intelligence- Six Seconds Duygusal Zeka) Değerlendirme Araçlarını sunma, yorumlama ve 1-1 koçluklarınızda kullanmak için bilgi ve beceriler geliştirme imkanı sağlar.

Önkoşul: EQ Kilidini Açmak Sertifikasyonu

Süre: 3 günlük sınıf eğitimi

Tarih: 16-17.11.2018

Yer: Kadıköy

 

Tüm sertifikasyon eğitimlerimiz için detaylı bilgi için http://hayatinritmi.com.tr/tr/sixseconds-sertifikasyonlari-31 adresini ziyaret edebilir, bizlere info@hayatinritmi.com.tr adresinden ya da 0216- 687 09 77 no’lu telefondan ulaşarak kayıt gerçekleştirebilirsiniz.Önerilen Ziyaretler
En Çok Okunan Blog Yazıları
Diğer Blog Yazıları