Blog

Duygusal Zeka Üniversitelerde

Duygusal Zeka Üniversitelerde
Paylaş

2017-01-30 11:44:59

Hayatın Ritmi olarak, EQ üzerine üniversitelerde çalışmaya çok değer veriyoruz. Bu nedenle Giresun Üniversitesi İletişim Fakültesinden gelen davet üzerine Erdem Ercan, Kasım 2015’te Duygusal Zeka Gelişimi üzerine bir konuşma yaptı. Konuşmanın içeriği “Duygularınızla mutlu ve üretken bir yaşamı nasıl kurarsınız?”. Erdem Ercan; “duygularla nasıl zeki olunur”un yollarını gösteren Six Seconds EQ Gelişim modelini temel aldı ve öğrencilerin katılımını sağlayan interaktif bölümler kullandı.

Katılan öğrencilerden muhteşem geribildirimler aldık. Katılamayan öğrenciler de daha sonradan yoğun istekte bulunarak tekrarlanmasını istediler. Bu nedenle 2 Nisan 2016’da, Erdem Ercan ikinci defa öğrencilerle bir arada oldu. Öğrencilerin mezuniyet sonrası kariyer yolculuklarında destek olmak için; konuşmanın içeriği, “İş yaşamında nasıl mutlu ve üretken olunur” idi.
Konuşma sonrasında; Erdem Ercan 15 öğrenci ile, Beyin Tarzları hakkında bir atölye çalışması gerçekleştirdi. Her katılımcıya özel oluşturulan Beyin Özet profilleri üzerinde grup olarak çalışarak, EQ’yu daha derin olarak deneyimlediler.

Katılımcılardan aldığımız geribildirimlerden bazıları:
O güne kadar hayatımda hiç önemsemediğim şeylerin farkına vardım aslında ne kadar önemli olduğunu ve hayatımdaki bazı şeylerin çabucak değişe bileceğini, hiç tanımadığımız insanlar ile iletişimin kurarak onlarında bizden pek farklarının olmadığını, kendimizi geliştirmek için ise alışılmış kalıpların dışına çıkarak yeniliklere açık olmamızın gerektiğini anladım. Sizden daha pek çok şey öğrendim. Bu öğrendiğim şeyleri hayatımın her noktasında kullanacağım. 
Hasan Kaya
 
Çok başarılı, güler yüzlü bir eğitmen olduğunu düşündüğüm, gerçekten “Hayatın Ritmi” ne deneyim ve tecrübesiyle yön veren ve bunu insanlara hissettiren Sayın Erdem ERCAN hocamız sayesinde hiç bitmesini istemediğim farklı bir atmosfer içindeydim o gün. O’nunla aynı mekanda bulunup tecrübelerinden yararlandığım için kendimi inanılmaz mutlu ve şanslı hissettim. O küçücük atölyeye kocaman samimiyet, bolca kalıplarını yıkmış özgür düşünceler, tam anlamıyla duyguların tavan yaptığı, bir an olsun herkes gibi tüm dertlerimi unuttuğum, anın tadını çıkarmak istediğim farklı bir hava soludum o gün. Tekrarı olmayan ya da olmayacak olan bu süre zarfında duygularımın aslında “hayat rehberim” olduğunun bilincine vardım.
Aysel Şen
 
Gerçekleştirdiğimiz çalışmada bir çok sorumuzun cevabını bulduk kendimizde. Hiç konuşmadığımız insanlara birbirimizi anlattık, dinledik, oyunlar oynadık. Aslında mutlu olmak o kadar da zor değil onu öğrendik, başkasının yaptığı bir şaka ya da ufacık bir tebessüm bile bizi güldürmeye yetti. Tanımadığımız insanların aslında içlerinde nasıl biri olduklarını keşfettik, sağlam arkadaşlıkların temelini attık. En önemlisi de üstümüze çöken olumsuz düşünceleri yerle bir ettik, ne gelecek ne de geçmişi düşünerek sadece ana odaklandık. O an bize duygularımızdan kaçmamamız gerektiğini gösterdi.
Aleyna Türüt
 
Hayata karşı daha mutlu olmayı hiç birşey için geç kalmadığımı anladım. Aklımdan geçen, söylemeye çekindiğim duyguları ve özellikle kendimi rahatça ifade etmeme yardımcı olan sayın Erdem Ercan hocama çok teşekkür ediyorum. Hayatımda geçirdiğim en güzel ve en anlamlı günlerden birisi olduğu için kendimi şanslı hissediyorum.
Dilara Kireçdağı
 
İyi ki workshopu yapmışız çünkü sunumda öğrendiklerimizin birçoğunu uygulayarak daha anlaşılır ve amacına ulaşılır hale getirdik. Bu grubun içinde olduğum için kendimi çok şanslı hissettim. Çok istekliydim ve bu isteğim boşa çıkmadı hatta bitmesini istemediğim bir çalışmaydı. Duygusal zekamızı ne kadar kullanmadığımızı ve kullanmamız gerektiğini, dinlemeyi, eğlenmeyi, sevmeyi, önyargılı davranmamayı, sınırlarımı aşmayı, kalıp yargılardan sıyrılmayı vb. birçok şeyi öğrendik. Duygusal zekanın hayatımızdaki yerine odaklanmaya çalışarak daha mutlu bir yaşam sürmek için bundan sonraki tüm çabalarım.
Nevzat Tiraki
 
Öncelikle sizinle tanıştığım için çok mutluyum iyi ki bizim okula geldiniz, iyi ki tanıştık. Sizinle vakit geçirmek çok zevkliydi üç dört saatlik bir sürede o kadar çok eğlendim ve o kadar çok şey öğrendim ki anlatamam çok uzun sürer aslında. Belki de hiç yapmayacağım şeyleri yaptım daha doğrusu yapmaya cesaret edemediğim şeylerdi. Pek topluluk önünde konuşan birisi olmadım ama o gün orada çıkıp herkes önünde saçmaladım ve hiç çekinmedim bundan, bir an önce sıra bana gelsin istedim. Oradaki arkadaşları sürekli görüyordum ama hiç muhabbetim olmayan kişilerdi, sizin sayenizde o odada toplandık ve nerdeyse hepsini tanıdım ve o odadan çıkınca neredeyse hepsiyle konuşur hale geldim. Sizin sayenizde yeni arkadaşlıklar edindik bunun için çok teşekkür ediyorum.
Sümeyye Berber
 
Dr. Murat Güreşçi ve Giresun Üniversitesi İletişim Fakültesine çok teşekkür ederiz. Duygusal zeka üzerine çalışan daha fazla insana ulaşmak için, atölye çalışmalarımızı diğer üniversitelere taşımayı istiyoruz.
 

 Önerilen Ziyaretler
En Çok Okunan Blog Yazıları
Diğer Blog Yazıları