Blog

Duygusal Zeka Modellerinin Karşılaştırılması

Duygusal Zeka Modellerinin Karşılaştırılması
Paylaş

2018-03-14 21:11:26

Dünyadaki Duygusal Zeka Ekolleri Nelerdir? Nasıl Farklılaşırlar?

 

Duygusal Zeka Kavramı Peter Salovey ve John “Jack” Mayer tarafından ilk ortaya atıldığı 1990 yılından bu yana uygulama açısından farklı ekoller tarafından ele alındı. İlk çıkışında bu zeka türünün bilimsel olarak test edilebildiği de Salovey ve Mayer’in makalesinde net olarak belirtildi. İkilinin Duygusal Zeka tanımı 4 ana bölüme ayrılmaktadır.

1. Duyguları algılamak ve hissetmek

2. Duyguları düşünceye yardımcı olmaları için kullanmak

3. Duyguları anlamak

4. Duyguları yönetmek.

David Caruso ikilinin iş arkadaşlarından biri olarak tanımı şöyle özetlemektedir. “Duygusal Zekanın, Zekanın karşıtı olmadığını anlamak çok önemlidir. Bu kalbin akla karşı zaferi değildir. Aksine ikisinin eşsiz birleşimidir.” Salovey ve Mayer’in araştırma makalesinin izinden giderek “Duygusal Zeka”yı kitap haline getiren kişi Daniel Goleman oldu. Eğitimde en iyi Duygusal Zeka uygulamalarını da çalışmasına ekledi.

1997 yılında Six Seconds ekibi en iyi uygulamaları ele alarak Duygusal Zeka yetkinliklerini deneyimlemek ve öğretmek üzere bir model oluşturdular. 3 ana alan ve 8 yetkinlikten oluşan bu modelde amaç duygu ve düşünceyi birleştirerek daha etkili yaşamaktı.

 

Six Seconds modeli harekete geçmeye odaklanır. 8 öğrenilebilir Duygusal Zeka yetkinliği SEI Değerlendirme araçları ile ölçümlenerek bu alandaki eğitim ve koçluklarla sağlanacak artış ispatlanabilir.

Duygusal Zeka’yı daha da pratik ve günlük hayatta kullanılabilir hale getirmek için Six Seconds 3 basit adımdan oluşan bir “süreç çerçevesi” kullanmaktadır. Bunlar:

1. Ayarlama yapın. Veriyi alın. Bu adım “Kendini Tanı” olarak adlandırılır.

2. Durun ve yanıt vermek için (tepki vermek yerine) değerlendirin. “Kendini Seç” olarak adlandırılır.

3. Amaç ve tutku ile ileriye doğru adım atın. Bu da “Kendini Ver” olarak adlandırılır.

Farklı modeller ile ele alınan Duygusal Zeka kavramında tümünün ana kaygısı duygu, neden ve davranışın bütünleşmesidir. Six Seconds bir üçgen ile duygu, düşünce ve davranışın nasıl kenetlendiğini göstermektedir.

 

Bazı araştırmacılar Duygusal Zeka yeteneklerini tanımlamaya odaklanırken bazıları da etkilerine baktılar. Bunun sonucunda da farklı ekoller kendilerine özgü modellerini yarattılar.

Six Seconds’ın da aralarında yer aldığı bu modelleri karşılaştırması

 

Kendimiz ve çevremizdekiler adına en uygun sonucu üretmek üzere duygu ve düşüncelerimizi harmanlama kapasitemiz olan Duygusal Zeka’yı yalın bir model olan Six Seconds modeli ile öğrenebilirsiniz. Performans artışı için geliştirebilir; gelişim sürecindeki aşamaları Six Seconds Değerlendirme Araçları ile ölçümleyebilirsiniz. 

ICF (uluslararası Koçluk Federasyonu)in iş ortağı olan Six Seconds’ın Türkiye partneri Hayatın Ritmi de özgün model ile kurumlarda ve kişilerde olumlu değişime bağlı performans artışı için çalışmaktadır. Daha detaylı bilgi için bizlere info@hayatinritmi.com.tr adresinden ulaşabilir detaylar için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

 Önerilen Ziyaretler
En Çok Okunan Blog Yazıları
Diğer Blog Yazıları