Blog

Duygusal Zeka Koçluğu Size Neler Kazandırır

Duygusal Zeka Koçluğu Size Neler Kazandırır
Paylaş

2017-03-17 09:07:43

DUYGUSAL ZEKA KOÇLUĞU 

Duygusal Zeka 

Six Seconds Duygusal Zeka’yı en uygun kararlar vermek için düşünce ile duyguları harmanlamamızı sağlayan yetkinlikler seti olarak tanımlamaktadır. Birçok kişiye “duygularını kapıda bırakmaları“ söylenirken, “Six Seconds”ın temel dayanağı duyguların etkili karar verme ve motivasyon için gerekli olduğudur. Eğer EQ’nuzu etkin olarak kullanırsanız, iletişim kurmak ve kritik durumlarda odaklı kalmak için başkalarını daha iyi etkileyebilirsiniz. İşte bu yüzden, Harward Business Review 2016’da yayınladığı bir makalede Duygusal Zeka’nın, “mesleki başarının anahtarı” olduğunu ifade etmektedir. Duygusal Zeka; mantığımızla duygularımızı iyi dinleyip her ikisini de kendi hedeflerimize hizmet etmeleri için etkin olarak kullanılabilme yeteneğidir. Duygusal Zeka, duygularla akıllı olmaktır. Yapılan araştırmalara göre; duygusal zeka yetkinliklerini başarılı bir şekilde kullanan liderler diğerlerine göre 43 kat daha fazla başarılı sonuç üretmektedirler. 

Duygusal zeka yetkinliklerini kullanarak danışanlarımızın hayatlarında “olumlu değişim” yaratmalarını sağlamak, Duygusal Zeka Koçluğun’ndaki amacımızdır. 

Six Seconds 

1997 yılında kurulan Six Seconds, kendini %100 duygusal zekanın gelişimine adamış dünyanın ilk ve en büyük Duygusal Zeka organizasyonudur. 

Bünyesinde, Peter Solovey, Jack Mayer, Anabel Jansen, Joshua Freedman, Massimiliano Ghini gibi değerli bilim insanları ve konunun dünya üzerinde bu alandaki en önemli isimleri bulunmaktadır. Duygusal Zeka alanında bilimsel güvenilirliği, ciddi birikime dayalı eğitim ilkeleri, özgün öğrenme modeli ve araçları ile Six Seconds alanının global lider kuruluşudur. 

Six Seconds müşterilerine; okullar, toplumsal kuruluşlar ve dünya çapındaki bireylerin yanı sıra HSBC, P&G, FedEx, Sheraton, Shell, Sanofi-Aventis, L’oreal, Amex, ABD Deniz Kuvvetleri, Emaar, Lenovo, Qatar Airways gibi büyük şirketlerde dahildir. 

Lider olarak Duygusal Zeka sizin için neden önemlidir? 

Bir liderin işi, bir ekipteki her bir bireyin kapasitesinin ötesinde iş yapması için motive etmektir. Bu, insanların tüm potansiyellerini kullanmaları için onları doğru görevlendirme ile ilgilidir. Bir lider farkında, özgün, tutkulu ise ve bütünlük içinde hareket ederse; insanların en iyilerini ortaya koyacakları bir ortam oluşturmak için güven, bağlılık ve uyum yaratacaktır. 

İyi liderlik için bir formül, takip edilecek sihirli bir yol yoktur. İyi lider kendi yolunu çizer – bu, kendi eşsiz beceri ve niteliklerine dayanan bir yoldur. Başkasının tarzını taklit edemez veya kurallarla belirlenmiş davranışlar setini kullanmaz. Bunun yerine kendi güçlü ve zayıf yanlarınızı bilmek üzere dikkatle kendini değerlendirip ve ileriye taşıması gerekir. Duygusal Zeka koçluğu sürecinde kullanacağımız Six Seconds Liderlik raporu, liderliği geliştirmek için 

duygusal zeka yetkinliklerini geliştirip uygulamak üzere size bir içgörü verecek ve değerli bilimsel bir zemin sunacaktır. 

Koçluk Sürecimiz… 

istek işbirliği sonuç 

Danışan’ın istekli ve işbirliğine hazır olduğu durumlarda bilimsel ve ölçülebilir araçlar kullanarak yaptığımız koçluk çalışmasında istenen sonuçları almaktayız. 

Duygusal Zeka Koçluğu size ne sağlar? 

 •  Beyniniz nasıl algılıyor, işliyor ve harekete geçiyor konusunu bilimsel raporlar ile öğrenerek hayatınızda olumlu değişim yaratırsınız. 
 •  Duygusal Zeka’nın duygular ile akıllı olmamızı sağlayan, hayata performans ve mutluluk getiren 8 yetkinliğini öğrenir; ve bunu dönüşümünüz için bilinçli olarak kullanırsınız. 
 •  Duygu ve düşüncelerinizi kendiniz ve çevreniz için en iyi sonuçları üretmek üzere harmanlama kapasitenizi arttırırsınız. 
 •  “Duygular insanları, insanlarda performansı harekete geçirir” sözünü hayatınızda somutlaştırırsınız. İş - Aile yaşamında Duygusal Zeka yetkinliklerinizi arttırarak aşağıdaki performans alanlarını güçlendirirsiniz. 
 •  Etkinlik : Sonuç üretme kapasitesi 
 •  İlişkiler : İlişki ağları oluşturup sürdürme kapasitesi 
 •  Refah : En uygun enerji ve işlevselliği sürdürme kapasitesi 
 •  Yaşam Kalitesi: Denge ve memnuniyeti sürdürme kapasitesi 
 •  Kişisel liderliğinizi güçlendirerek hedeflerinize ulaşır ve çevrenize ilham verirsiniz. 

 

Her uyarıcı bir tepki oluşturur, uyarıcı ile tepki arasında bir boşluk vardır, burada seçenekleriniz yatar. Seçiminiz sizi güçlendirir, özgürleştirir. 

Viktor Frankl 

 

Koçlarımız… 

Erdem Ercan 

Hayatın Ritmi kurucusudur. Six Seconds Duygusal Zeka organizasyonunun Türkiye partneri ve ileri düzey eğitmenidir. Six Seconds metodolojisi, ilkeleri ve değerlendirme araçları ile kişilerin ve kurumların Duygusal Zeka yetkinliklerini geliştirme üzerine çalışmalar yürütmektedir. 

Adler Koçluk okulu’ndan 2013 yılında mezun oldu. ICF tarafından ACC (PCC olma sürecindedir) akreditasyonuna sahip olan Ercan, şu ana kadar 600 saatin üzerinde koçluk tecrübesi ile orta ve üst düzey yöneticilere, takımlara koçluk yapıyor. Eğitmen ve koç olarak yerel ve uluslararası şirketler ile çalışıyor. 

15 yılı aşkın Tango ve Sirtaki deneyiminin, farklı coğrafyalara gerçekleştirdiği tur liderliğinin ve ata binme hobisinin getirdiği derinliği eğitimlerinde ve konuşmalarında kullanıyor. ICF tarafından onaylı CCE belgeli Tango & Coaching eğitimini John Leary Joyce ile birlikte yaratıcısıdır. Bu eğitim katılımcılar tarafından çok beğenilerek İstanbul, Londra ve Budapeşte de gerçekleştirilmiştir. 

ODTÜ İşletme mezunu, evli ve 1 çocuk babasıdır. 12 yıl yöneticilik ve 4 yıllık girişimcilik tecrübesine sahiptir. 

Sanem Ceyhan 

2016 yılında, Adler International Learning Centre Europe tarafından sunulan “İngilizce Koçluk” programını tamamladı. Vizyonunun “Duygusal zeka yetkinliklerini geliştirerek yapacağı koçluk çalışmalarında pek çok insanın hayatına dokunarak dalga efekti yaratmak” olduğunu söyleyen Sanem, başta kendi çocukları olmak üzere tüm danışanlarında olumlu değişim yaratmak için derinleşmeye devam ediyor. Lise eğitimini V.K.V. Koç Özel Lisesinde tamamladıktan sonra öğrenimine İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünde devam etti. Çalışma hayatına reklam sektöründe başlayan Sanem, marka yönetimi konusundaki tecrübelerini global firmalara taşıdı. Borusan Oto, Lecce Pen gibi alanında öncü olan şirketlerde pazarlama ve satış konularında uzmanlaştı. 

Kullanılan Raporlar 

Beyin Özet Profili 

Beyin Özet Profili; duygusal ve bilişsel verileri işlemek için, beyninizin mevcut tarzının anlık görüntülerini vermektedir. 

Araştırmamız, beyniniz ve duygusal zekanız hakkında daha fazla öğrenerek daha iyi kararlar alabileceğinizi, daha mutlu olabileceğinizi, daha başarılı olabileceğinizi ve hayatınızın (ve etrafınızdaki kişilerin hayatlarının) kalitesini artırabileceğinizi göstermektedir. Beyin Tarzınızı öğrenme, duygusal zekanızı artırmaya başlamanın güçlü bir yoludur. 

Beyin Yetenek Profili 

Beyninizin çeşitli yetenekleri vardır. Burada biz akıllı telefon uygulaması benzetmesini kullanıyoruz: bir Beyin Uygulaması, beyniniz için bir araç gibidir. Beyninizin önemli yeteneklerinelerdir? Bunları tam olarak kullanıyor musunuz? 

BYP’niz sizin en üst 6 “Beyin Uygulamanızı” gösterir. Bu altı güçlü unsuru daha etkin şekilde kullanırsanız performansınızı arttırabilirsiniz. 

Genel Bilgiler 

Beyin Yetenek Profilini oluşturmak için dünyanın her yanından 60,000’inin üzerinde duygusal zeka değerlendirmesinden oluşan bir veri tabanı ile başladık. Yaklaşık 500 liderin geri bildirim analizlerini ekledik ve daha sonra da değişim konusunda 20 uzmandan oluşan bir panelden görüşler aldık. 

Geleceği yaratmak için 18 önemli yetenek. 

18 “Beyin Uygulaması”, pozitif değişim yaratmak için özgün ve güçlü yetenekleri tanımlar. Araştırmalarla sağlamlaşan bu yetenekler karmaşık dönemlerde, işte, okulda, yaşamda gelişim için gereklidir. “Beyin Uygulamaları” genelde davranış değildirler, kullanabildiğiniz yetenekleri tanımlarlar. 

18 Uygulama 

Yetenekler üç Beyin Tarzı ölçeği etrafında oluşturulmuştur, altı alt küme vardır: 

Beyin Keşif Profili 

Beyin Keşif Profiliniz, Duygusal Zeka yetenekleri ve performans arasındaki bağlantıyı oluşturur. Bu rapor en yüksek skorlu 3 yeteneğinizi ve en düşük skorlu 3 yeteneğinizi gösterir. Beyin Yetenekleri öğrenilebilen yetenekler ile ilgilidir, böylece geliştirmek istiyorsanız, yapabilirsiniz. Bunu şunlar için kullanabilirsiniz. 

o Kişisel farkındalığınızı artırmak 

o Güçlü yönlerinizi içine alan, hareket planları tasarlamak 

o En düşük yeteneklerinizin sizi hedefinizden şaşırtmasına izin vermeyerek, en yüksek yeteneklerinizi kullanabileceğiniz hedefler geliştirmek için. 

 

Liderlik Raporu 

Bu raporun geri kalanı sizi Six Seconds EQ Modeline götürecek ve sonuçlarınızı detaylı olarak tanımlayacaktır. Her bir yetkinlik için açıklama ve bunun bir lider olarak sizin için değeri, ilave olarak yetkinlikleri geliştirme ve güçlerinizi arttırmak için bir rehber bulacaksınız. Okudukça bu üç kilit noktayı hatırlayın: 

1. Bu bir Araçtır. Bu sonuçlar kendi kendini değerlendirme ve irdeleme için sizi besleme amaçlıdır; mutlak gerçek değillerdir. 

2. EQ Öğrenilebilir. SEI bu öğrenilebilen 8 yetkinliği ölçmektedir. Mevcut uzmanlık seviyeniz her ne olursa olsun; eğer seçerseniz, arttırabilirsiniz. 

3. Güçlerinize Oynayın. Güçleriniz önemli varlıklarınızdır. Onlar ……………………………için yöntemlerinizdir. 

 

Six Seconds Duygusal Zeka Modeli 

Kendini Tanı                                                                                                                                                     

Ne hissettiğinizi ve yaptığınızı açıkça görme. 

Duygular verilerdir ve bu yetkinlikler bilgileri doğru olarak toplamanızı sağlar. 

Kendini Seç 

Neyi amaçlıyorsanız onu yapmak. 

‘’Otomatik pilotta’’ tepki vermek yerine bu yetkinlikler proaktif olarak karşılık vermenizi sağlar. 

Kendini Ver 

Bir neden için yapma. 

Bu yetkinlikler vizyonunuzu ve misyonunuzu eyleme koymanıza yardımcı olur, böylece amaca yönelik ve tam bir bütünlük içerisinde liderlik edersiniz. 

Kendini Tanı size “ne” olduğunu verir - Kendinizi Tanırken güçlerinizi ve zorlandıklarınızı bilirsiniz, ne yaptığınızı, ne istediğinizi ve neyi değiştireceğinizi bilirsiniz. 

Kendini Seç size “nasıl” ı sunar. Nasıl eyleme geçirirsiniz, kendinizi ve diğerlerini nasıl etkilersiniz ve bu içeriği nasıl “operasyonel” hale getirirsinizi gösterir. 

Kendini Ver “neden” i sağlar. Kendinizi verirken açık ve enerji dolusunuzdur, böylece neden belirli bir şekilde yanıt verirsiniz, neden yeni bir yöne geçersiniz ve diğerlerinin neden sizinle gelmesi gerektiğine odaklı kalırsınız. 

Six Seconds Modelinde Yer Alan 8 Duygusal Zeka Yetkinliği :

 

 • Nueral Net Report 
 • EQ Manager Report 

 

Toplam 12 Seans (13 Saat) Koçluk görüşmesi, Beyin Özet + Beyin Yetenek Profilleri 

Beyin Keşif Profili + Liderlik Raporu, Neural Net Report, EQ Manager Report, Makale- Video paylaşımı. 

Plus Paket : Liderlik Gelişim Kılavuzu + 2 seans ( 1 saat) Koçluk görüşmesi 

Liderlik Gelişim Kılavuzu: Bir lider olarak hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olması için bu kılavuz duygusal zeka güçlü yanlarınızı güçlendirmenize ve sizin için önemli olan alanlarda gelişmenize yardımcı olacaktır. Sizden ihtiyaçlarınızı tanımlamanızı isteyerek ve sonra skorlarınızın yüksek seviyeli incelemesi için sizi yönlendirerek bağlamı kurar. Sizin için en önemli EQ yeterliliklerinin hangileri olduğuna dair bir fikir çıkarmanıza destek olur. SEI* Liderlik Raporunuzu artı özel gelişim stratejilerinizi tamamlamak için sekiz EQ yeterliliği hakkında ayrıntıları vermektedir. 

*SEI: Six Seconds Emotional Intelligence- Six Seconds Duygusal Zeka 

Premium Paket : Plus Paket + SEI 360 Report (only in English) + 4 seans (1 saat) Koçluk görüşmesi 

SEI 360 : This report will describe your results on the SEI 360° assessment and illustrate how you and others perceive your emotional intelligence performance (EP) — EP shows how you are using your emotional intelligence skills to create optimal relationships. 

The report includes: 

• Introduction to emotional intelligence and to the Six Seconds EQ Model. 

• Chart of your SEI 360° scores (self evaluation). 

• Chart of your SEI 360° scores (others’ evaluation). 

• Concluding remarks. 

Your Profile at a Glance 

This graph shows your and others’ perceptions of your emotional performance. The orange line shows your self-perception scores; the green shows others’ perceptions. A line closer to the outside of the graph represents a higher score. Önerilen Ziyaretler
En Çok Okunan Blog Yazıları
Diğer Blog Yazıları