Blog

Duygusal Zeka (EQ) ve İş : Başarılı Kombinasyon

Duygusal Zeka (EQ) ve İş : Başarılı Kombinasyon
Paylaş

2016-02-16 21:02:54

Geleneksel kurumsal yapılarda, duygusal zeka fikri; yönetici becerileri, stratejik planlama ve güç  kullanma etkisi lehine kapı dışarı edilir. Artık durum bu değil, özellikle ileri görüşlü (ve duygusal) organizasyonlar katılım, şeffaflık, iş birliği ve birliktelik odaklı liderlere değer veren bir kurumsal kültür geliştirerek rekabetçi fayda yaratmak peşindeler. EQ, artık düşüncemizi ve hissiyatımızı  mevcut herhangi bir durumda, ideal kararlar  vermek üzere bir araya getirerek sonuçlar elde eden gerekli bir nitelik olarak tanınır oldu.

Duygusal zeka konusunun öncülerinden olan Six Seconds, bu işe, kişisel EQ’yu anlamaya ve ölçmeye odaklanarak başladı. Birlikte çalıştığımız insanlardan kısa sürede şunu duyduk; kişisel alanda öğrendiklerini, iş hayatında da uygulayacak bir yol arıyorlardı. Bu motivasyon, iş yaşamındaki başarısızlıklara dair değişim çabalarının %70 oranında gerçekleşmesi ile birleşince,  şu an dünya çapında sertifikalı koçlar ve danışmanların kullandığı organizasyon değerlendirme araçlarıolan Vital Signs’ı meydana getirmek fikrini harekete geçirdi. Yakın zamanda, EQ’yu iş yerinde hırsla takip etmenin organizasyonel canlılık hissiyatını besleyebileceğini fark ettik. Organizasyonun her bir kesimine yayılacak bulaşıcı bir  titreşim gibi, ister kar amacı gütmeyen küçük ister çok uluslu.

İş yerinde duygusal zekanın ne şekilde teşvik edileceği konusunu yaymak için Six Seconds yakın zamanda topluluk pratik sitesi EQ. org’ta  EQ in Business grubu oluşturdu. Bu forumun amacı insanları iş alanındaki EQ deneyimleri hakkında konuşmak üzere bir araya getirmek. İster içeriden biri olarak ister danışman olarak. Duygusal açıdan zeki liderliğin, heyecan verici yeni dünyasına doğru ilerledikçe  en iyi uygulamaları paylaşmak ve birbirimizi desteklemek.  

 


YAZAR HAKKINDA : PAUL STILLMAN

Paul Stillman, Six Seconds’ta Organizasyonel Vitality Direktörü. Sağlık hizmetleri yöneticiliği ve danışmanlığı alanında 30 yılın üzerinde tecrübesi var.  Paul, Six Seconds organizasyon değerlendirme araçları entegre suiti Vital Signs’ın kullanımını teşvik eden global girişimleri yönetiyor. İnsan ve Organizasyonel Sistemler üzerine Ph. D sahibi ve Amerikan Koleji’nin Sağlık Hizmetleri Yöneticiliği’nde Hayat Ortağı. 

Kaynak : http://www.6seconds.org/2015/12/29/eq-and-business-a-winning-combination/Önerilen Ziyaretler
En Çok Okunan Blog Yazıları
Diğer Blog Yazıları