Blog

Duygular Bulaşıcıdır

Duygular Bulaşıcıdır
Paylaş

2016-11-11 11:44:40

Duygular bulaşıcıdır.
Çocuğunuz düşüp ağlamaya başladığında ne yaparsınız? Onu nasıl sakinleştirisiniz? Bu sırada kendi duygularınız nasıldır? Bu tipik örnek pek çok ebeveyin için hayatın sıradan bir parçasıdır. Ancak o “an” ile ilgili kaçımız gerçekte neler olup bittiğinin farkındadır? 


Çocuk düşer ebeveyin onu yerden kaldırarak önce herhangi bir yarası var mı diye kontrol eder. Ardından çocuğu sakinleştirmek için ona sarılır ve sakince onunla konuşur. Böylece etki-tepki döngüsünde çocuk rahatlar, ağlaması kesilir ve hemen oyuna geri döner.


Bu örneği iş hayatımıza uyguladığımızda “kaçımız bir ofisten içeri girdiğimizde bilinçli bir şekilde çalışanların ve kendi duygusal durumumuzu fark ederiz?”.  


Ahmet o sabah trafikte uzun bir zaman geçirmiş, evden çıkmadan termosifonun bozulduğunu öğrenmiş ve işe geç kalmıştır. Bu duygusal karmaşa ile ofisten içeri asık suratla giren Ahmet sizce beraber çalıştıklarına nasıl bir mesaj vermektedir? Aynı Ahmet eğer tüm sorunlara rağmen gülerek “Günaydın arkadaşlar. İyi çalışmalar”  diyerek içeri girseydi ne değişirdi? Peki Ahmet’in gülerek içeri girmesini sağlayacak şey nedir?


Ahmet’in olumsuz deneyimi gibi pek çok vaka hepimizin başına gelebilmekte ve bu duygusal karmaşa gün boyu dalga dalga yayılarak devam edebilmektedir. Ahmet’in ofisten içeri girerken takındığı ifade neden önemlidir? Çünkü “Duygular bulaşıcıdır”. Tüm duygularımız – öfke,sevinç, kızgınlık, neşe ve hüzün- karşımızdaki insanlara geçerek ortamın enerjisini pozitif ya da negatif etkileyebilmektir.
Aynı çocuk örneğinde olduğu gibi sakince ve bilinçli bir şekilde “duygular”ımız üzerinde çalışmak stres ve performans düzeylerini etkileyerek beraber çalıştığımız iş arkadaşlarımıza da yansımaktadır.


“Six Seconds” Türkiye partneri “Hayatın Ritmi” bu bulaşıcılığın metodolojik olarak incelenerek günlük bir rutin olması için “Duygusal Zeka” üzerine şirketlere özel farklı eğitimler vermektedir. Dünya’da Shell, Fedex, Sheraton gibi pek çok global şirket ile çalışan; altyapısı akademik olarak onaylanan bir sistem ile geliştirilen  “Duygusal Zeka” eğitimleri ve gelişim araçları Türkiye’deki partneri “Hayatın Ritmi” tarafından uygulanmaktadır.


Siz de organizasyonuzda pozitif, verimli ve yüksek performansa sahip çalışanlara sahip olmak için lütfen bizimle temasa geçiniz. 

Sanem CEYHAN

Hayatın Ritmi

İş Geliştirme Direktörü

 Önerilen Ziyaretler
En Çok Okunan Blog Yazıları
Diğer Blog Yazıları