Blog

Duygu, His, Ruh Hali

Duygu, His, Ruh Hali
Paylaş

2016-05-18 10:09:30

Duygu, his ve ruh hali arasındaki fark nedir?

Cevap basit : Zaman

Duygular, spesifik bir uyarıcının tarafımızdan yorumlanışına cevaben salınan kimyasallardır. Beynimizin uyarıcıyı tanımlaması ¼ saniye, kimyasalı üretmesi ise bir  ¼ saniye daha sürer. Bu arada duygu kimyasalları, yalnız beynimizde değil bedenimiz boyunca serbest kalırlar ve beyin ve beden arasında bir tür geribildirim döngüsü yaratırlar.  Toplamda 6 saniye sürerler.

Hisler, duyguyu bütünlemeye, onun hakkında düşünmeye ve onu içselleştirmeye izin vermeye başladığımızda olandır. İngilizcede hem fiziksel hem de duygusal olarak duyumsamak kavramları için “hissetmek” fiilini kullanırız. Mesela fiziken soğuk hissettiğimizi söyleyebiliriz ama aynı zamanda duygusal olarak da soğuk hissedebiliriz. Bu aslında “his” kelimesine dair bir ipucudur, duyumsadığımız bir şeydir. Hisler, daha “kavramsal olarak doymuş olan”dır, duygu kimyasalları ise beynimizde ve bedenimizde işlem görürler. Hisler, sıklıkla duygu karışımı ile beslenir ve duygulardan daha uzun sürerler.   

Ruh halleri daha geneldir. Belirli bir hadiseye bağlı değillerdir ama bir veri koleksiyonudur. Ruh hali çevremizden (hava durumu, ışıklandırma, renkler, çevremizdeki insanlar) psikolojimizden (ne yediğimizden, ne şekilde egzersiz yaptığımızdan, üşütüp üşütmediğimizden, nasıl uyku uyuduğumuzdan), düşünme biçimimizden (dikkati nereye odakladığımızdan) ve mevcut duygularımızdan fazlasıyla etkilenir. Ruh halleri dakikalar, saatler hatta günler sürebilir.

 

 

 

Kaynak : http://www.6seconds.org/2015/01/02/emotion-feeling-mood/Önerilen Ziyaretler
En Çok Okunan Blog Yazıları
Diğer Blog Yazıları