Blog

Dördüncü Sanayi Devrimi'nde geliştirmeniz gereken 10 beceri

Dördüncü Sanayi Devrimi'nde geliştirmeniz gereken 10 beceri
Paylaş

2017-01-13 12:19:21

Bundan beş yıl sonra, bugünün iş gücünde önemli sayılan becerilerin üçte birinden fazlası (% 35) değişmiş olacak.
2020 yılına dek, Dördüncü Endüstriyel Devrim; ileri robot ve özerk ulaşımı, yapay zeka ve makine öğrenimini, gelişmiş malzemeleri, biyoteknoloji ve genomiki bize getirmiş olacak.
Bu gelişmeler, yaşama biçimimizi ve çalışma biçimimizi dönüştürecektir. Bazı işler ortadan kaybolacak, bazıları büyüyecek ve ( hatta) bugün var olmayan işler sıradan hale gelecektir. Kesin olan şey, gelecek işgücünün; ayak uydurmak için kendi yetenek setini sıralaması gerekeceğidir. Yeni bir Forum raporu, işlerin geleceği, gelecek için istihdam, beceri ve işgücü stratejisine bakıyor. Rapor, önde gelen küresel işverenlerden gelen başlıca insan kaynakları ve strateji yetkililerine, endüstriler ve coğrafyalar arasında özellikle istihdam, yetenek ve işe alım için mevcut değişim ortalaması nedir diye soruyor.     

En çok hangi yetenekler değişir?
Yaratıcılık, çalışanların ihtiyaç duyacağı ilk üç beceriden biri haline gelecektir. Yeni ürünlerin heyelanı, yeni teknolojiler ve yeni çalışma yöntemleri ile çalışanlar, bu değişikliklerden yararlanmak için daha yaratıcı olmalılar.
Robotlar, daha hızlı olmak istediğimiz yere ulaşmamıza yardımcı olabilir, ancak (henüz) insanlar kadar yaratıcı olamazlar.
2015’in yetenek listesinde müzakere ve esneklik yüksekken 2020’de onlar da toplu veri kullanan, bizim adımıza kararlar veren makinalar gibi en iyi 10 listesinden düşmeye başlayacak.
Dünya Ekonomik Forumu'nun Yazılım ve Toplumun Geleceği ile ilgili Global Agenda Konseyi tarafından yapılan bir anket, insanların  yapay zeka makinelerinin 2026 yılına kadar şirketin yönetim kurulunun bir parçası olmasını beklediğini göstermektedir.
Benzer şekilde, günümüzde çekirdek bir beceri olarak düşünülen etkin dinleme, ilk 10'dan tamamen yok olacak. Bugün ilk 10'da yer almayan Duygusal Zeka, herkesin ihtiyaç duyduğu üst düzey becerilerden biri haline gelecektir.

Endüstrideki Karışıklık
Değişimin doğası, endüstrinin kendisine çok bağlı olacaktır. Örneğin küresel medya ve eğlence, son beş yıldır çoktan değişime uğradı.
Finansal hizmetler ve yatırım sektörü bununla birlikte henüz radikal bir biçimde dönüştürülmemiştir. Satış ve imalattaki çalışanların, teknolojik okur yazarlık gibi yeni becerilere ihtiyaçları olacaktır.
Bazı ilerlemeler diğerlerinin önündedir. Mobil internet ve bulut teknolojisi zaten çalışma şeklimizi etkilemektedir. Yapay zeka, 3B baskı ve gelişmiş malzemeler hala kullanımın erken aşamalarında, ancak değişim hızı hızlı olacak.
Değişim bizim için beklemeyecektir: iş liderleri, eğitimciler ve hükümetlerin hepsi Dördüncü Sanayi Devrimi'nden herkesin yararlanabilmesi için insanların yetiştirilmesi ve yeniden eğitimi konusunda proaktif olmalıdır.
 "Dördüncü Endüstriyel Devrimi Öğrenme" temalı yıllık toplantı 20-23 Ocak tarihleri arasında Davos’ta düzenlenmektedir.Önerilen Ziyaretler
En Çok Okunan Blog Yazıları
Diğer Blog Yazıları