Blog

Anne olduğum için çok şanslıyım

Anne olduğum için çok şanslıyım
Paylaş

2016-07-24 18:19:32

(Beni hayata bağlayan güçlerini unuttuğum talihsiz anları saymazsak)

 

Üç muhteşem, birbirinden tamamen farklı kişiliğe sahip prenseslerin annesiyim. Biri çok ergen

( 12), biri disleksi ile baş etmeye çalışıyor (8), en küçüğü tüm yükü üzerinizden almak için çırpınan, ablalarını taklit ederek yolunu bulmaya çalışan bir balık (6)

 

Psikolojik danışman olarak 16 sene çalışmak sizi iyi anne yapmıyor. Bildiklerim duygusal patlamalar yaşandıktan sonra daha çabuk manevra yapmamı kolaylaştırdı hep kabul etmeliyim. Ama kızlar büyüdükçe,  çıkan kavga sayıları arttıkça işler kaotik olmaya ve baş etmesi güçleşmeye başladı. Hele de kırklı yaşlar içinde, çalışan, yorgun, sese tahammülü azalmış, kendi için bir şeyler yapma isteği artmış (yalnız başına ) biri olarak çok zorlanmaya başladım.

 

Taki duygularla akıllı olmanın yaratacağı farkı fark edene kadar. 

 

Duygusal Zeka ile kalpten anne - babalık ( ebeveynlik ) maceramı sizinle paylaşmak istiyorum. Çünkü artan duygusal zeka yetkinliklerinin anne-babalık (ebeveynlik) maceranızı iyileştireceğini, hatta daha eğlenceli, huzurlu, işbirlikçi bir yolculuğa dönüştürebileceğini deneyimliyorum. Herkes mutlu olsun. Başta kendi çocuklarım olmak üzere tüm çocuklar sevgileri ve alacakları kararlar ile dünyayı güzelleştirecek değişikliklere imza atsınlar.

 

Duygular bizim önemli bir parçamız. İyi ya da kötü olarak adlandırdığımızda hata yapıyoruz. Taşıdıkları bilgiyi ve enerjiyi kullanma biçimimiz, bu bilgi ve enerji  ile ne yaptığımız iyi ya da kötü olabilir.

 

Çocuğumuza öfkeli olduğumuz bir anda bu duygumuzu "yolunda gitmeyen bir şey var" mesajı olarak algılamak ve duyguları veri olarak kabul etmek aslında bizi zorluklarla baş etmek için ittiren bir güce zaten sahip olduğumuzu görmemize farklı seçeneklerimiz olduğunu ya da farklı seçenekler üretebileceğimizi anlamamızı sağlayacak. Sadece mesajları doğru okuyarak benim çocuklarımdan yakın zamanda duyduğum gibi cümleler duymaya başlayacak ve sizinle daha çok işbirliği yaptığına şahit olacaksınız.

 

" Anne sen artık bizi seviyorsun"

                                       (  2 numara)

 

Kalpten anne-babalık yolculuğu duyguları tanıma ve davranış kalıplarınızı fark etmekle başlıyor. Hazır mısınız?

Yazan: Bahar EyüboğluÖnerilen Ziyaretler
En Çok Okunan Blog Yazıları
Diğer Blog Yazıları