Blog

Adını koy evcilleşsin!

Adını koy evcilleşsin!
Paylaş

2016-07-24 18:25:24

Yapılan araştırmalar duygumuzun adını söylememizin bile duygu durumumuzu değiştirdiğini ortaya koyuyor. Çok çarpıcı. Hatta bir deyiş bile var “Adını koy evcilleşsin!”.

Hafta içi bir akşam yatma zamanı. Küçük ve ortanca fena kapıştılar. Her ikisi de birbiri hakkında ne kadar olumsuz düşünceleri, kızgınlıkları varsa bildikleri kötü kelimeleri de bağırışların arasına katarak boğuşuyorlar. Bağırmanın ya da sakinleştirmeye çalışmanın sonuç vereceği bir an değil. Az önce bahsettiğim araştırmalardan birini de yeni okumuşum. “Kızlar kızgınsınız, bu akşam birbirinizden hiç hoşlanmıyorsunuz ve bunu da ifade ettiniz hadi doğru yatağa” dedim. Bu kadar başka hiçbir şey söylemedim. Beklenmedik bir şekilde yatağa gittiler. Bu olaydan sonra kızlara öfkelendiğimde deniyorum. Bağırmadan önce öfkeliyim demeye alışmak zaman alacak.  Çünkü öfkelendiğimde bağırıyorum. Bu benim düşünmeden, otomatik olarak yaptığım bir şey. Kısa zamanda sorun çözdüğünü düşünüp bir davranış kalıbı haline dönüştürmüşüm. Büyüğün ortancaya, ortancanın küçüğe, küçüğün herkese bağırdığını tam da benim tonlamamla yaşamak neyse ki kendine getiriyor insanı.

Duygular öyle birden bire oluşmaz. Arkalarında mantık ve kurallar vardır;

KURAL 1: Duyguların yoğunluğu artar.

Çocuğunuz kaygılıyken iyi iş çıkaramadığı için azarladığınızda kaygı artarak korkuya dönüşebilir.

KURAL 2: Duygular birleşir ve farklı kombinasyonlar oluşturur.

Aynı anda mutlu olup kaygılanıp üzülebiliriz. Mutluluk ve beklentiyi birleştirip heyecan hissedebiliriz. Bu yüzden de çözümleme yapmak zorlaşır.

KURAL 3: Duygular dikkatimizi ana odaklar.

Çocuğunuzun yapamadığı bir şey için duyduğunuz üzüntünün öfkeye dönüştüğünü fark ederek önlem alabilirsiniz.

               Kendimizin, eşimizin, çocuğumuzun, etkileşime girdiğimiz herkesin duygularını fark etmek ve anlamanın birlikte yaptığımız yolculuk için önemi büyük.

               Bu yüzden Duygusal Zeka Araç Kitini devreye alma zamanı;

                              Duygusal İpuçları:

Duygularımız aslında kendi kendimize ilettiğimiz mesajlardır. Ses tonunuzu, beden dilinizi fark etmeye yoğunlaşarak duygusal ipuçlarını yakalamaya çalışın.

Veri Toplama:

Çocuklarınızı yargılamadan bir süre gözlemleyin. Duygularına odaklanın. Duyguları ve duyguların ortaya çıktığı durumları not edin. Davranış kalıpları fark edecek misiniz bakın.

Sebep – Sonuç:

Duygular bulaşıcıdır. Aileniz içinde duyguların kişiden kişiye geçişini gözlemleyin. Farklı duyguların farklı aile üyelerini nasıl etkilediğini de gözlemlemeye çalışın. Kendinizi dahil etmeyi unutmayın. Ve lütfen NOT ALIN.

               Duygusal Zeka Araç Kiti ile bu hafta çalışın ben öyle yapacağım.

               Ve lütfen herhangi bir kriz anında duygularınızın yatışması için önce duygunuzun ne olduğunu, yani ismini söyleyerek 6 saniyelik bir mola alın. Sonra sakince eyleme geçin. Bu 6 saniyeyi geçirmek için en sevdiğiniz 6 tatil noktasını, 6 filmi ya da 6 kitabı düşünebilirsiniz. Nedenini anlatacağım…

 

Yazan: Bahar EyüboğluÖnerilen Ziyaretler
En Çok Okunan Blog Yazıları
Diğer Blog Yazıları