Konuşma

Erdem Ercan

Erdem Ercan

İnsanlarda ateş yakmayı seviyorum. Bakış açılarını tazelemek, yeni yaklaşımlar göstermek ve onların bundan etkilenerek hareket etmelerinden mutluluk duyuyorum. “Neden ben değil?” diye kendilerine sorduklarını, “Başardım.” dediklerini duymak benim için önemli.

Benim bir derdim var:

İnsanların olumlu değişimine katkıda bulunmak, onlara fener olmak.

Bunun için tutkuyla konuşuyorum.

Hayatın Ritmi kurucusu Erdem Ercan, Yönetici-Takım Koçu, Eğitmen, Konuşmacı, Danışman, Duygusal Zeka ve Mikro İfadeler-Beden Dili Uzmanı olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Six Seconds Duygusal Zeka Organizasyonu’nun Türkiye partneri ve ileri düzey eğitmeni olan Erdem Ercan, Duygusal Zeka temelli koçluk, eğitim, danışmanlık ve konuşmalarında yöneticilerin, şirketlerin, çalışanların daha üretken, verimli ve mutlu bir gelecek oluşturmalarına katkı sağlıyor.

1972 yılında, Adapazarı’nda dünyaya gelen Erdem Ercan Kocaeli Anadolu Lisesi sonrasında ODTÜ İşletme Bölümü’nden mezun oldu.  İlkokul yıllarında başlayan sunuculuk ve müzakere takım liderliği lise ve üniversite yıllarında da devam etti. Sosyal organizasyonlarda, etkinliklerde sorumluluklar üstlendi… Bu deneyimler konuşmacı ve eğitmen olmasında önemli yetkinlikler kazandırdı.

Teba, Anadolu Efes içecek grubu, Gilan Mücevherat gibi sektörünün öncü kuruluşlarında yönetici olarak görev aldı. Girişimcilik ve yaratıcılığı ile kurduğu şirketini sektöründe Pazar lideri yaptıktan sonra şirket hisselerini sattı. Yönetici olarak çalıştığı yıllarda insanların alım kararını etkileyen faktörleri araştırmaya başladı. Ve araştırmaları sonucunda “Duygusal Zeka” tanımı ile tanıştı.

Duygu ve düşüncelerin daha iyi sonuçlar için nasıl birlikte çalıştığını öğrenmek istedi. Hem müşterileri daha iyi anlamak hem de çalışma arkadaşlarını daha iyi sonuçlar üretmeleri için nasıl daha iyi yönlendireceğini belirlemek üzere Duygusal Zeka konusunda derinleşmeye karar verdi.

12 yıllık yöneticilik, 8 yıllık girişimcilik deneyiminin ardından insanlara kendi yolculuklarında yardımcı olmanın kendisini çok mutlu ettiğini fark etti. Adler Koçluk Okulu’ndan 2013 yılında mezun oldu.

Aynı yıllarda  “Hayatın Ritmi” adlı Koçluk, Eğitim ve Danışmanlık şirketini kurdu. Başarı ve kararlılıkla sürdürdüğü yolculuğunda ICF tarafından PCC akreditasyonuna sahip oldu.

2015 yılında Duygusal Zeka alanında dünya lideri Six Seconds ile tanıştı. Bu tanışıklık yoğun sertifika eğitimleri ile Duygusal Zeka alanında ileri düzey eğitmen olmasını ve kurduğu Hayatın Ritmi şirketinin de Six Seconds Türkiye Partneri olması ile sürdü. Six Seconds’ın modelini ve araçlarını eğitimlerinde ve koçluklarında kullanmaya başladı.

15 yılı aşkın Tango ve Sirtaki deneyiminin, farklı coğrafyalara gerçekleştirdiği tur liderliğinin ve ata binme hobisinin getirdiği derinliği eğitimlerinde ve konuşmalarında kullanıyor. ICF tarafından onaylı CCE belgeli Tango & Coaching eğitimini John Leary Joyce ile birlikte yaratıcısı. Bu eğitim katılımcılar tarafından çok beğenildiği İstanbul, Londra ve Budapeşte de gerçekleştirildi.

Erdem Ercan şu ana kadar 720 saatin üzerinde koçluk tecrübesi ile orta ve üst düzey yöneticilere, takımlara koçluk yapıyor. Eğitmen, Koç, Danışman ve Konuşmacı olarak yerel ve uluslararası şirketler ile çalışıyor.

Sertifikalar

Duygusal Zeka İleri Eğitmen (Six Seconds – 2016)

Duygusal Zeka Uygulayıcısı, Değerlendirme Araçları (Liderlik envanteri, 360, Beyin profilleri) Değerlendiricisi (Six Seconds – 2015)

Duygusal Yetenekler ve Yetkinlikler – EsaC (Paul Ekman – 2015)

Doğruluk ve Güvenilirliği Değerlendirme – EtaC (Paul Ekman – 2015)

Mikro İfadeler Temel Eğitimi- Eilert Akedemie Für Emotionale Intelligenze – 2015

Uluslararası Sistematik Takım Koçluğu - Academy of Executive Coaching - 2015

Full Koçluk Programı - Adler Central Europe – 2013

Eğitim, Koçluk, Danışmanlı ve Konuşma Hizmeti Verdiği Kuruluşlar

P&G, P&G Rusya, Hyundai, Ao Smith, Cochlear, Bosch, Socar, Ünsped Gümrük Müşvarliği, Anadolu Etap, Türkiye Finans Katılım Bankası, Novartis, Nobel, Ford Otosan, Vertiv, Watsons, Kariyer.net, Brandmap, Anadolu Efes, Aras, IBM, Kariyer.net, Lilly, L’oreal, İpekyol, Linkas Steel, Ülgen, JCI, Kanaltürk, +1 TV

Işık – Bahçeşehir – Okan – Sabancı - Giresun Üniversitesi, Mavi Umut Eğitim Kurumları, ODTÜ İstanbul Mezunlar Derneği

Dünya Duygusal Zeka Zirvesi – Dubai – 2017

Duygusal Zeka Buluşmaları – İstanbul - Nisan 2018

KONUŞMA KONULARI
 

DUYGULARLA, AKILLI OLMANIN 8 ANAHTARI

Duygu ve düşüncelerinizi kendiniz ve çevreniz adına en iyi sonuçları üretmek için ne kadar doğru harmanlıyorsunuz?

Duygularınızla akıllı olduğunuzda mutlu ve üretken bir hayat mümkün. Duygularımızla akıllı olmaya ışık tutacak 8 anahtar; gerçek hikayeler ve örnekler ile…
 

TANGO SENİ ANLATSIN:NASIL BİR LİDERSİN?

Kendi kendinize sorduğunuzda cevabı zor bir soru: Nasıl bir liderim?

Kendinizi ve liderliğinizi Tango aynasında göreceğiniz benzersiz bir deneyim.

Tango ve Liderlik arasındaki bağlantıyı, Tango’nun Liderliğe katkısını farklı bir bakış açısıyla paylaştığım konuşmamda siz de hiç bilmediğiniz yönlerinizi öğrenerek, dansın liderliğinize ne tür katkılar sağlayabileceğini keşfettiğiniz değerli bir deneyim yaşayacaksınız.


 

TUTKUYLA BAŞLA, MUTLULUKLA BİTİR!

Başarının ve mutluluğun formülü olarak gösterilen tutku nedir, ne değildir? Peki, tutkularımızı nasıl daha başarılı ve mutlu olmak için kullanabiliriz? Tutkunun büyük gücü…

Aziz Sancar’a Nobel Ödülünü, Pele’ye “Siyah İnci”, Ajda Pekkan’a “Süperstar” lakabını, Steven Spielberg’e onlarca Oscar Ödülünü verdiren… Yolumuzda yılmaksızın yürümemize neden olan… Önümüze çıkan zorluklarla baş etmemizi sağlayan: Tutku… Ben de tutkuyla anlatacağım!


 

AĞIZDA ÇIKANI, YÜZÜN DUYUYOR MU?

Ağzımızdan ne çıkıyor, mimiklerimiz ve beden dilimiz ne diyor? Kendimizi kandırabiliriz ama mimiklerimizi ve beden dilimizi asla!

Güvenilirlik ve tutarlılık konunun özü… Mimik ve beden dilimizin söyledikleri…

Çevrenizdeki insanların duygularını okuyabilme bilgisi size ne kazandırır? Gizlenmeye çalışılan duyguların kaçamadığı noktaların vücudumuzda nerede olduğunu bilmek ister misiniz? İş ve özel hayatınızda iletişim kalitenizi arttırmak için “ne söylediğiniz değil” “nasıl söylediğiniz”in önemini biliyor musunuz? Tüm bu cevapları bulacağınız ve sıkça faydalanacağınız pek çok ilginç bilgiyi sizlerle paylaşacağım.


 

HAYATTA HER ŞEY DEĞİŞİYOR, YA SEN?

Neden değişim? Değişim nasıl başlar? Değişirken neler yaşanır? Değişim ile ilgili tüm algılarımızı değiştirmenin artık zamanı…

Değişim üzerine yaşanmış, etkileyici hikayeler…

Dünyanın değişimini kabul ediyoruz da bazen arkadaşlarımızın, çevremizdekilerin, çalıştığımız şirketin, ailemizin hatta kendimizin değişimini görmüyor, kabul etmiyor, hatta istemiyoruz. Bazen de değişmesini isteyip değiştiremediklerimiz de oluyor!

Değişime karşı nerede durduğumuzun bize kazandırdıkları ve kaybettirdikleri üzerine derinlemesine bir konuşma sizi bekliyor.


 

ŞİRKET BİLANÇONUZDA "DUYGU"NUN YERİ!

Şirket bilançosuna farklı bir yaklaşım dinlemeye hazır mısınız?

Satış performansını ölçülebilir şekilde arttırmak için, müşteri memnuniyetini, liderlik performansını, takımların üretkenliğini artırmak için en çok ihtiyaç duyduğumuz faktör: Duygular…

21. yy’da rekabette önde olan başarılı bir şirket olmak için temel faktör “insan kaynağı”. Duygular insanları, insanlarda performansı harekete geçirir.  Yaşanmış örnekler ve bilimsel dayanaklar ile performansı etkileyen duyguların şirket bilançosuna etkileri…


 

EN İYİ DOSTLARIM: UMUT VE YILMAZ 

Yılmazlık ve umutlu olmak hayatımızda fark yaratır. Başarı ve hedeflerimize ulaşmak için iki önemli yetkinliktir. Umut ile yola çıkmak ve yılmazlıkla devam etmek için hazırlığınızı nasıl yapabilirsiniz? Son zamanların en çok dikkat çeken iki konusu…

Umudu bir de “en güzel günlerimiz henüz yaşamadıklarımızdır” diyen Nazım Hikmet’ten, yılmazlığı  "Engeller beni ezemez. Kendisini yıldıza şartlamış bir adam fikrini değiştirmez." diyen Leonardo Da Vinci’den ilham alarak anlatacağım.


 

ETKİLİ İLETİŞİM İÇİN EMPATİ

İletişimimizde karşımızdaki kişi ile bir akışta kalarak onun duygu durumunu fark etmemiz ve buna uygun yanıtlar vermemiz bizi geliştirir ve güçlendirir. Bunun için empatik dinlemenin basamakları nelerdir?

Çağımızın en çok gelişime açık yetkinliği olan iletişimimizi güçlendirerek daha mutlu ve sürdürülebilir ilişkiler kurmanın önemini farklı bir bakış açısından anlatacağım.


Önerilen Ziyaretler